164 varen en vechten Mimti ff BURG. m Afb. 2. Gezicht op Middelburg, eerste kwart zeventiende eeuw. Kopergravure (uaz, zg, Zei. 111. n - 192). Met zijn fervente calvinisme ging Zeeland in deze onverzoenlijke politiek voorop. Zo was het gewest in het geheel niet bereid de katholieke kerk in de op Spanje veroverde Meierij van 's-Hertogenbosch godsdienstvrijheid toe te staan. Waar de Republiek haar gezag vestigde, was de gereformeerde godsdienst een monopolie voor behouden. Verhinderde de intolerantie van de calvinisten zo de vorming van een groot-Neder landse staat, anderzijds betekende dit geloof een belangrijke inspiratiebron voor een kordate oor logspolitiek, ook in de koloniën. Deze standpun ten waren wel heel ver verwijderd van de Erasmi aanse inzichten van vele libertijnse regenten en kooplieden uit Holland, die vrede wilden omdat de handel anders te veel schade zou lijden en de oorlogslasten op den duur niet te dragen zouden zijn. In het overleg met Spanje waren de Hol landse regenten clan ook veel toeschietelijker. Hun visies vonden een welbespraakte vertolker in de persoon van de befaamde staatsman en rechtskundige Hugo de Groot. Weliswaar leefde hij sinds 1621 in ballingschap, maar dat bete kende niet dat zijn pleidooien in Holland aan do vemansoren gericht waren. De Groot was geen ketterjager; hij meende zelfs dat het aanbeveling verdiende overal in Holland katholieken in de stadsbesturen op te nemen. Op die manier wer den ook de leden van deze omvangrijke geloofs groep bij de politiek betrokken en tot een soli daire opstelling aangemoedigd. Terecht betoogt Kluiver dat dergelijke rekkelijke inzichten zelfs in verzachte vorm in Zeeland - anders dan in Holland - nooit veel aanhangers vonden. De op vatting dat de politiek-economische en ideële programmapunten van beide provincies onver enigbaar waren, vormt een leidmotief in Kluiver boek. In de periode 1588-1597 kwam het tussen Zee. land en Holland tot hevige conflicten over essen tiële economische aangelegenheden als de cor vooien en licenten, cl.w.z. de belastingheffing oj de handel met het buitenland, in het bijzondei met de aan Spanje onderhorige gebieden. Er wa, een verbitterde strijd voor nodig om Holland to een fiscale regeling te dwingen die Zeelands mo nopolie in het Scheldegebied onverlet liet. D< waterwegen bleven voor Antwerpen hermetisc! afgesloten; het transport van hanclelsgoederei naar de stad en het Vlaamse platteland liep evenals de retourhandel, op grond van het stapel recht over Zeeland. Bovendien wisten dt Zeeuwse regenten en kooplui in een aanver wante kwestie het pleit in hun voordeel te be slechten. Ondanks Hollands verzet slaagde Zee land erin de blokkade van de Vlaamse zeehaven te bestendigen. Deze blokkade was een absolut voorwaarde voor het monopolie in het Schelde gebied. Ten slotte werd ook voor de organisati van het zeewezen een regeling getroffen die Zee land autonomie garandeerde. Met deze politiek oveiwinningen achtte de provincie haar handels belangen voor de toekomst veilig gesteld (p 84-91). Maar de oorlog tegen de supermach Spanje putte de reserves van de Republiek sne uit. Ondanks fel verzet van Zeeland kwam het ir 1609 onder druk van de mogendheden Engelanc en Frankrijk tot een bestand. De Bestandsperiode (1609-1621) was voo Zeeland een deceptie. De handel via het Schelde estuarium liep terug als gevolg van de opheffint van de blokkade van de Vlaamse havens; he

Zeeland | 1998 | | pagina 22