GENOOTSCHAPSVERZAMELINGEN 169 werden ieder in een eigen vertrek ondergebracht. Zo ook de Zelandia Illustrata, die zijn onderko men had in de achteraanbouw op de begane grond, links van de voordeur. In I960 vond een reorganisatie van het mu seum plaats; het beheer van de verzamelingen werd opgedragen aan de Zeeuwse Museumstich ting, waarin behalve het Genootschap de Provin cie Zeeland en de Gemeente Middelburg par ticipeerden. De oprichting van de Stichting resulteerde in 1972 in de verhuizing van het Zeeuws Museum naar het Abdijcomplex. Het fraaie pand aan de Wagenaarstraat werd daarop door het Genootschap verkocht aan de Vereni ging Hendrik de Keyser. Ziekenhuis De tweede tekening, uitgevoerd in potlood (af meting 40,3 x 49,8 cm.), geeft de voorgevel van het ziekenhuis aan het Noordpoortplein weer. Dit ziekenhuis, dat op 24 oktober 1866 officieel werd geopend, werd gebouwd ter vervanging van het oude Middeleeuwse Sint-Barbara Gasthuis, dat gelegen was op de hoek van de Nieuwstraat en de Lange Delft". Dit gebouw voldeed in het ge heel niet aan de eisen voor de verpleging van zieken, en bovendien was het gevaar van instor ting niet denkbeeldig. Herbouw op dezelfde plaats was ongewenst, omdat het gasthuis in een van de dichtstbevolkte wijken van de stad lag. In 1854 verspreidde zich vanuit het gasthuis een pokkenepidemie over Middelburg en het eiland Walcheren. Als nieuwe locatie werd het werk huis, het voormalige armweeshuis (1606-1812), aan het Noordpoortplein gekozen. Het was de bedoeling de fraaie Renaissance- voorgevel en de voorste gebouwen van het werk huis in het nieuwe ziekenhuisgebouw op te ne men. Helaas moest echter, ten gevolge van de bouwvalligheid van muren en fundamenten, het gehele gebouw gesloopt worden. Hierdoor is een van de belangrijkste voorbeelden van de Vlaamse-Renaissancebouwkunst in Zeeland ver dwenen. Het ontwerp voor het nieuwe ziekenhuis werd gemaakt door de gemeentearchitect Gerardus Hendrik Grauss (1807-1862) en werd door diens opvolger J.C. Krijger uitgevoerd. Het gebouw, met boogvormige ramen en naar voren springende to rentjes die als luchtkokers fungeerden, voldeed aanvankelijk uitstekend. Door de snelle ontwik kelingen in de medische wetenschap werden al spoedig andere eisen aan het gebouw gesteld, zo dat herhaaldelijk vernieuwingen en veranderin gen moesten worden aangebracht. De financie ring hiervan gaf vaak problemen. In de dertiger jaren was er een enorm exploitatietekort. Omdat het gebouw, met zijn ziekenzalen aan lange gan gen, een groot personeelsbestand vergde, was de exploitatie onevenredig duur. Er kon alleen be zuinigd worden als het ziekenhuis moderner werd ingedeeld en technische verbeteringen wer den aangebracht. In 1-935 viel het besluit om op dezelfde locatie een practisch geheel nieuw ge- Afb. 2. De voorgevel van liet Middelburgse Gast huis, geopend in 1866 en afgebroken in 1935. Tekening in potlood, 40,3 x 49,8 cm., van Lucie van Dam van Isselt (raz, zg, Zei. 111., aanwinst 1997/11).

Zeeland | 1998 | | pagina 37