170 GENOOTSCHAPSVERZAMELINGEN bouw op te trekken. Het nieuwe gasthuis kwam gereed in 1938 en heeft tot 1992 dienst gedaan. Door de fusie van de drie Walcherse ziekenhuis besturen in 1984 ontstond de Stichting Streekzie kenhuis Walcheren. De keuze van de locatie voor het nieuwe streekziekenhuis heeft veel proble men gegeven. Uiteindelijk werd besloten het Vlis- singse Bethesda-Sint Joseph te verbouwen en uit te breiden, met het gevolg dat Middelburg in 1992 zijn gasthuis kwijtraakte. Inmiddels is het zieken huis afgebroken en staat op de vrij gekomen plaats het verpleeghuis "t Gasthuis'. Dirk Schoute De tekeningen, die de voorgevel van het Mu seum van het Zeeuws Genootschap en de voor gevel van het ziekenhuis aan het Noordpoort- plein voorstellen, doen vermoeden dat ze in het bezit zijn geweest van iemand die zowel met het Genootschap als met het ziekenhuiswezen ban den had. De jaartallen op cle leren portefeuille, 1902 en 1926, wijzen in de richting van dr. Dirk Schoute (Nijmegen 1873-Soest 1953)". Schoute vestigde zich begin 1902, na zijn studie medicij nen te hebben voltooid en zich in Groningen te hebben gespecialiseerd, als chirurg te Middel burg. Tot 1908 was hij de enige arts in cle provin cie Zeeland die tot chirurg was opgeleid. Afb. 3. Dirk Schoute. Fotografische reproductie van teke ning van D.J. Koets, z.j., 13,7 x 10,8 cm. (raz, zg, Zei. III. iv-806). Bij Schoutes komst naar Middelburg waren er twee ziekenhuizen: het Gasthuis aan het Noord- poortplein en de Verpleeginrichting (1883-1920) aan de Langeviele. Hoofd van de heelkundige af deling in het Gasthuis was dr. J.C. Bolle. Deze was tot aan zijn vertrek in 1909 de enige arts in dit ziekenhuis die bevoegd was om te opereren. Schoute kon wel als chirurg terecht in de goed geoutilleerde Verpleeginrichting. Op 1 oktober 1902 werd hij tot gemeentegeneesheer benoemd. Dit hield onder andere in dat hij hoofd van de geneeskundige (interne) afdeling van het Gast huis werd. Hij vervulde deze functie tot 1907. Na Bolles vertrek in 1909 werd Schoute, die in middels een goede reputatie als chirurg had op gebouwd, tot diens opvolger benoemd. Zijn be noeming had vele veranderingen voor het Gasthuis tot gevolg. Door toedoen van Schoute werden onder meer verbeteringen op de verou derde heelkundige afdeling doorgevoerd, zoals de aanschaf van nieuwe grote sterillisatoren en de vervanging van de ouderwetse chloroformnar- cose door de veel veiligere ethernarcose. Het aantal opnames op de heelkundige afdeling, waaronder zich veel betalende klassepatiënten bevonden, steeg enorm. Dientengevolge werd in 1913 een klasse-afdeling ingericht. Op initiatief van Schoute werd op 23 mei 1922 de 'Medische staf Gasthuis Middelburg' opgericht, waarmee het Gasthuis ver voorliep op de Nederlandse zieken huizen. Het is altijd Schoutes streven geweest om het Gasthuis te doen uitgroeien tot hét medisch cen trum van Zeeland. Door het inmiddels al weer verouderde karakter van het gebouw en door het bestaan van het nieuwe Sint-Joseph-ziekenhuis in Vlissingen bleek dit niet haalbaar. Rond 1920 had de heelkundige afdeling van het Gasthuis haar top bereikt. Daarna liepen de opnamecijfers lang zaam achteruit. Misschien is de teleurstelling hier over voor Schoute mede aanleiding geweest om zijn functie per 1 januari 1927 neer te leggen. Het bestuur van de Godshuizen, waaronder het Gasthuis ressorteerde, bood Schoute in de op zijn uitdrukkelijk verzoek besloten vergadering van 28 december 1926 de zilveren legmedaille aan. De voorzitter zette in zijn lovende toespraak uit een, dat het Gasthuis gedurende Schoutes ambts periode van een verpleeginrichting voor armlasti gen was uitgegroeid tot een modern ziekenhuis, van grote betekenis voor de gehele provincie. Afdeling Walcheren Maatschappij der Genees kunst Buiten het ziekenhuis heeft Schoute ook veel ac tiviteiten ontplooid. Zo heeft hij zich jarenlang zeer verdienstelijk gemaakt voor de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, was hij van

Zeeland | 1998 | | pagina 38