iENOOTSCHAPSVERZAMELINGEN 922 tot 1927 voorzitter van het Zeeuwsch Ge- ïootschap der Wetenschappen" en heeft hij op ret gebied van de geschiedenis der geneeskunde 'ele publicaties het licht doen zien''. Reeds vanaf zijn komst in Middelburg was ichoute actief lid van de Afdeling Walcheren van le Maatschappij der Geneeskunst7. Hij sloeg bijna geen vergadering over en hield dikwijls een voor dracht. Daarnaast was hij enige tijd een bekwaam voorzitter en ook als bibliothecaris van de afde- ing verrichte hij veel werk. Nadat Schoute zijn ontslag als lid en bibliothecaris had ingediend, relegde de afdeling op 24 november 1926 een buitengewone vergadering in de sociëteit Sint-Jo- ris om te bespreken hoe afscheid van Schoute diende te worden genomen. Het bestuur stelde voor, Schoute op 18 december een diner aan te bieden waarvoor ook zijn vrouw en dochter zou den worden uitgenodigd. Voorafgaand aan dit di ner zou hij tot erelid worden benoemd en een souvenir overhandigd krijgen. De vergadering kon met dit voorstel akkoord gaan, met dien ver stande dat ook de leden van de afdeling Noord en Zuid-Beveland mee konden doen. Wat betreft Het aandenken, werd besloten een album met te keningen te schenken, waarvoor een commissie zorg zou dragen. Over de werkzaamheden van deze commissie is niets bekend. Uit het archief van de afdeling Walcheren van de Maatschappij der Geneeskunst komt wel naar voren, dat 23 mensen aan het diner wensten deel te nemen en dat 32 personen een bijdrage van 5 voor het souvenir gaven. De tijdsspanne tussen de vergadering en het diner was zeer kort. De commissie moest dus snel beslissen tot wie zij zich zou wenden voor de tekeningen. Dat hun keuze, blijkens de signa tuur onder de tekeningen, op Lucie van Dam van Isselt viel, is niet vreemd. Volgens nazaten van Schoute was hij een groot bewonderaar van deze kunstenares. Lucie van Dam van Isselt Lucie van Dam van Isselt (Bergen op Zoom 1871-Den Haag 1949) was bevriend met haar nichtje, de kunstenares Mies Elout-Drabbe, die aanvankelijk te Middelburg en na 1903 te Dom burg woonde". Lucie logeerde regelmatig op Wal cheren en raakte bevriend met verschillende kun stenaars die tijdelijk of blijvend op het eiland verbleven. Ook zij werd geraakt door het 'Zeeuwse licht', dat zovele schilders naar Zeeland heeft gelokt. Het is dan ook niet verwonderlijk dat zij, na het stuklopen van haar huwelijk met Evert Ekker, zich in 1907 in Veere vestigde, waar ze tot 1933 zal blijven wonen. Hoewel Lucie aan de Haagse Academie een opleiding tot schilderes had gevolgd, exposeerde 171 zij tot 1907 alleen tekeningen en zijn er geen schilderijen van haar van voor die tijd bekend. Onder invloed van een vriend, de schilder Theo Rijsselberghe, besloot ze weer te gaan studeren en te schilderen. In 1908 vertrok ze voor enige maanden naar Lyon, waar ze aan de Ecole des beaux arts studeerde. Hier leerde ze bovendien etsen en lithograferen. De meeste van haar etsen, voor zover bekend, zijn gezichten in en om Veere. In 1909 trouwde Lucie met de kunstcriticus Albert Plasschaert, die een grote invloed op haar heeft gehad, ook nadat hun huwelijk in 1922 werd ontbonden. Jan Toorop, die sinds 1903 elke zomer enige tijd in Domburg verbleef, organiseerde in 1911 een expositie van op Walcheren werkende kun stenaars. Hiervoor had hij een houten tentoon stellingspaviljoen ontworpen en dat in Domburg laten bouwen. Naast onder anderen Jan en Char ley Toorop, Piet Mondriaan, Ferdinand Hart Nib- brig en Jacoba van Heemskerck had ook Lucie vijf schilderijen - stillevens - ingezonden. Lucie zal haar leven lang een schilderes van stillevens en bloemen blijven. Maar naast stillevens, waarin schakeringen van witten en grijzen overheersen, schilderde ze ook topografische voorstellingen. Haar aquarellen en tekeningen hebben vooral landschappen en stadsgezichten tot onderwerp. Afb. 4. De leren portefeuille met goud-opdruk die de Afde ling Walcheren van de Maatschappij der Geneeskunst aan dr. Dirk Schoute bij zijn afscheid aanbood (raz, zg, Zei. 111., aanwinst 1997/10-11).

Zeeland | 1998 | | pagina 39