'172 Afb. 5- Binnenzijde van de leren portefeuille (raz, zg, Zei. 111., aanwinst 1997/10-11). Afscheid Schoute Op zaterdag 18 december 1926 vond in het ge renommeerde Grand Hotel Verseput, gevestigd in een statig achttiende-eeuws herenhuis aan de Lange Delft, het diner ter gelegenheid van liet af scheid van dr. Schoute plaats. Het diner werd de familie Schoute aangeboden door de Afdeling Walcheren van de Maatschappij der Geneeskunst. De voorzitter sprak een feestrede uit en deelde aan het einde daarvan mede, dat Schoute tot ere lid van de Afdeling 'was benoemd. Vervolgens bood hij hem een aantal tekeningen van bekende plaatsen in Middelburg aan die een raakvlak had den met Schoutes activiteiten. De heer Staver- man, chirurg te Vlissingen, schetste tot slot de verdiensten van Schoute voor de chirurgie. In het archief van de Afdeling Walcheren be vindt zich een brief van Schoute waarin deze be dankt voor de afscheidsbijeenkomst. Daaruit lich ten wij het volgende citaat: 'met uw geschenk hebt gij mij meer gegeven dan een geschenk al leen, het is een bezit. Een bezit niet alleen voor mij, maar ook voor mijn vrouw en voor mijn GENOOTSCHAPSVERZAMELINGEN dochter. De hoogst artistieke uitbeelding van de plaatsen waar wij woonden, waar ik werkte en waar het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen in mijn persoon onser Geneeskundige stand erkenning bracht, zal niet alleen voor ons op dit oogenblik een bezit zijn om telkens van te genieten, maar zal ook na vele jaren een familie bezit zijn geworden waaraan groote waarde wordt gehecht'9. In de aangekochte portefeuille bevinden zich slechts twee tekeningen. Bij navraag bij een kleindochter van Schoute bleek dat de familie nog drie tekeningen met het juiste formaat en de signatuur van Lucie van Dam van Isselt in bezit heeft. Twee zullen, gezien de brief van Schoute, zeker deel hebben uitgemaakt van de porte feuille: een afbeelding van het huis Rouaansekaai 17, en een afbeelding van cle villa Overdamme, Seissingel 10. In het huis Rouaansekaai heeft Schoute met zijn eerste vrouw gewoond en daar werd zijn enig kind, een dochter, geboren. Schoute, die in 1911 weduwnaar werd, liet in 1913-1914 samen met zijn tweede vrouw de riante villa Overdamme aan de Seissingel bou wen. Het huis, gelegen op een zeer royaal ter rein, is ontworpen en gebouwd door Goethals1". Toen het echtpaar Schoute in 1927 voor enige ja ren naar het toenmalige Nederlandsch-Indië ver trok, verkochten zij dit pand11. Of de derde tekening, de Abdijtoren voorstel lende, tot de portefeuille heeft behoord, is niet duidelijk. Helemaal onbekend is of Schoute in dertijd nog meer tekeningen aangeboden heeft gekregen. Noten 1. De fraaie leren portefeuille met goudopdruk (afmetingen 66,3 x 55 cm.) zit nog in de originele opbergdoos. Map en doos zijn hoogstwaarschijn lijk vervaardigd door J. Minderhout, tot 1926 firma C.W. D'Huy, plaathandel, Langeburg B 18, Middelburg. 2. De gegevens over het Museum zijn ontleend aan: J.H. Kluiver, 'Museale activiteiten toen en nu', in: Zeeuws Tijdschrift 38 (1988), 113-115. 3. De gegevens over het ziekenhuis zijn afkom stig uit: J.L. Kool-Blokland, De zorg gewogenZe ven eemven Godshuizen in Middelburg (Middel burg 1990). 4. Schoute promoveerde in 1903 aan de universi teit van Groningen op een fysisch-chemisch on derzoek van het menselijke bloed in de kliniek. De gegevens over Schoute zijn afkomstig uit: J.Z.S. Pel, 'De vestiging van de eerste medische specialisten in Middelburg in: Zeeuws Tijd schrift, 31 (1981), 118-123." 5. Bij zijn vertrek uit Middelburg werd Schoute tot erelid van het Genootschap benoemd. Enkele

Zeeland | 1998 | | pagina 40