SIGNALEMENTEN 174 Mary Platier-van Engeland. 'Van den Storm in de StilteDe Zeeuwse schildersfamilie Schütz (1817-1933)- Stichting Zeeuwse Katernen, Mid delburg, 1998 (Grote Zeeuwse Katernen, deel 1). 112 Blz., rijk geïllustreerd, deels in kleur, met uit gebreide documentatie. Prijs: 49,50. Het jaar 1998 was het jaar van Schütz, of liever van de familie Schütz. In dat jaar werden in Domburg, Middelburg en Vlissingen tentoonstel lingen gehouden over de drie zeeschilders van deze naam. Tegelijk is een boek over de drie Schütz-en verschenen, als eerste deel van de serie Grote Zeeuwse Katernen, een luxueuze telg van de bekende (kleine) Zeeuwse Katernen. Schrijven over kunstschilders is niet eenvoudig, zeker niet als ze geen spectaculair leven hebben geleid of geen baanbrekende rol in de kunstge schiedenis hebben gespeeld. De familie Schütz heeft inderdaad een eenvoudig, om niet te zeg gen saai leven geleid. Hun hele levensgeschiede nis speelde zich op Walcheren af, en als schilders volgden zij de gangbare stromingen van hun tijd. Bij een enquête in 1924 vulde Willem Schütz sim pelweg in dat hij zeeschilder was en tot de 'Haagsche School' behoorde. Die mensen kenden hun plaats, maar over dergelijke kunstenaars valt ook niet zoveel spannends te schrijven. Niettemin heeft Mary Platier zich goed van haar taak gekweten. In de eerste plaats heeft ze een enorme documentatie over leven en werk van de schilders bijeengebracht. Vijfendertig bladzijden van het boek zijn uitsluitend gevuld met feiten materiaal, waaronder clrie zo volledig mogelijke lijsten van werken. Daarbij is naast het werk van de bekende vader en zoon, Jan Frederik en Wil lem, ook het oeuvre van de oudste zoon, Jan Fre derik junior, aan het licht gekomen. Zijn artistieke carrière werd door een voortschrijdende ziekte ontijdig afgebroken. Alleen al vanwege deze do cumentatie is het boek waardevol. De levensgeschiedenis van de drie schilders wordt uitvoerig beschreven. Spannende gebeurte nissen of treffende anecdotes levert dat niet op. Belangrijker zijn de hoofdstukken waarin de schilders worden geplaatst in het kader van de ontwikkeling van de zeeschilderkunst van hun tijd: van romantiek via realisme naar sfeerschilde ring. Hoewel Jan Frederik en Willem geen pio niersneigingen hadden, gingen ze wel met hun tijd mee. De schilderkunst van vader Schütz evo lueerde van dramatische schipbreuken naar een rustig, sfeervol realisme, van de storm naar de stilte dus. Hoewel hij in zijn hele leven Walche ren vrijwel nooit heeft verlaten, durfde hij het toch aan om een opdracht aan te nemen voor een schilderij 'Het stoomschip Phoenix valt Ma- leise zeerovers aan in de Straat Madoera'. Willem ontwikkelde zich van een grijzige Haagse-School- trant naar een kleurig luminisme. Typisch is dat hij dit late, kleurige werk nooit heeft willen expo seren; pas na zijn dood werd het tentoongesteld. Willem was trouwens meer dan zeeschilder al leen; ook het Walcherse landschap en het stadsle ven van Middelburg hadden zijn belangstelling. De studie van Mary Platier is geen spectaculair boek, maar voldoet wel aan alle verwachtingen en levert een waardevolle bijdrage aan de ge schiedenis van de Zeeuwse schilderkunst. Het is bovendien mooi uitgegeven. Jammer is wel clat veel illustraties zo klein zijn. Sommige bladzijden doen aan een Verkade-album denken. Zo had het prachtige 'Voetjes wasschen', een topwerk van Willem, een grotere afbeelding verdiend. Het staat wel groter afgebeeld op de stofomslag, maar daar is het te donker afgedrukt. Maar al met al is dit een mooi boek en een goede start van de se rie Grote Zeeuwse Katernen. A.J. Beenhakker J.J.A.M. Gorisse. Van idealen en mensenwerk; Van Zeeuwse inrichting tot West-Brabants psy chiatrisch ziekenhuis, Vrederust 1904-1997. Hal steren, 1997. 136 Blz. Boekhandel Quist, Bergen op Zoom. Isbn 90-76295-018. Prijs: 34,90. De krankzinnigenverpleging is een relatief jonge tak van zorg in de medische wereld. Tot in cle negentiende eeuw werden krankzinnigen, de mente ouderen, gebrekkigen, bejaarden en alco holici simpelweg bij elkaar opgesloten, zonder onderscheid naar aard of klacht. Omstreeks 1900 ontwikkelden de psychologie en psychiatrie zich als nieuwe takken van wetenschap. Nu zag men geesteszieken voor het eerst als lichamelijk zie ken, voor wie behandeling mogelijk was. Het is ook in die tijd dat Vrederust werd opgericht. Ei genlijk had men liever een gesticht in Zeeland zelf gezien. De voorwaarden die de Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland zich had gesteld, konden echter in Zee land niet gevonden worden. Men wilde graag een bosrijk terrein, omdat wonen en wandelen in de bossen zou bijdragen aan de genezing. Voorts moest de instelling goed bereikbaar zijn per trein of tram, zodat familie gemakkelijk op bezoek kon komen. En tot slot wilde de Vereeniging dat er voldoende goed, zoet drinkwater aanwezig was. Deze combinatie van omstandigheden vond men niet in Zeeland. Op de grens van Halsteren en Bergen op Zoom bestonden die wel. Twee land goederen werden aangekocht. De naam 'Vrede-

Zeeland | 1998 | | pagina 42