176 signalementen hem omging. In eten en drinken was hij sober, want fysiek leek hij niet sterk te zijn. Toch be reikte hij de gezegende leeftijd van 79 jaar. Tot op die hoge leeftijd behield hij al zijn vermogens op het gebied van geheugen, begrip, gehoor, ge zicht, reuk en smaak, wat verbazingwekkend is. God bewaarde hem ook voor alle typische ou- derdomskwaaltjes. Van zijn kinderen was er geen die tijdens zijn leven lichamelijk of geestelijk na deel werd toegebracht. Daarom kunnen we wel stellen dat onze ouders behoorden tot de 'geze- genden des Heren' (p. 59-60, gemoderniseerd). Johan Radermacher de Oude was actief in han del, politiek en religie. Op ieder van deze terrei nen wist hij een vooraanstaande en gerespec teerde positie te verwerven. Hij ging om met tal van bekende geleerden en kunstenaars uit zijn tijd: de cartograaf Abraham Ortelius, de Middel burgse geleerde-predikant Philips van Lansber gen, de botanicus Carolus Clusius, de koopman, humanist, numismaat en dichter Joannes Vivia- nus, de schilder Maarten de Vos, de bekende Ant werpse uitgever en drukker Christoffel Plantijn enzovoort. In religieuze kwesties was hij, hoewel een overtuigd aanhanger van het gereformeerde geloof, geen scherpslijper, zoals zovelen van zijn tijdgenoten in een eeuw die door godsdienstcon troversen werd verscheurd. Veeleer was hij een bemiddelaar met een ondogmatische instelling die naar verzoening streefde. Benevens zijn acti viteiten als geleerde en auteur, heeft deze hou ding hem terecht het predicaat van humanist op geleverd. Ook in de letteren heeft Radermacher zich niet onbetuigd gelaten. Zijn bekendste wapenfeit is wel dat hij, zoals nog niet zo lang geleden is ont dekt, de auteur is van de oudste Nederlandse grammatica. Voorts heeft hij nogal wat literair dichtwerk op zijn naam staan (veelal gelegen heidspoëzie) en zijn er vele brieven van hem overgeleverd. Juist uit de correspondentie komt een betrouwbaar beeld naar voren van deze veel zijdige en boeiende figuur. Interessant is, dat vol gens Bostoen verder onderzoek nog meer ge schriften aan het licht zal brengen die aan Radermacher zullen kunnen worden toegeschre ven. Het meeste materiaal van en over Radermacher de Oude is bewaard gebleven in het zogenaamde Album J. Rotarii, een verzameling handschriften waarvan het grootste deel ooit in het bezit is ge weest van Radermacher. Dit pak van Sjaalman bevat autografen, brieven en literaire bijdragen van zijn vrienden, alsook apografen die circuleer den in de geleerde kringen waarin hij verkeerde. Deze stukken, waarvan de vroegste uit de jaren zestig van de zestiende eeuw en de laatste uit het eerste kwart van de zeventiende eeuw (dus uit zijn Middelburgse tijd) dateren, schetsen de con touren van Radermacher als theoloog, taalkun dige en dichter, een man die als een opmerkelijk humanist-intellectueel van het vroege calvinisme in de Lage Landen kan worden beschouwd. De voorgenomen tekstuitgave van het Album J. Rotarii is voor Bostoen aanleiding geweest om deze biografische schets samen te stellen. Bos toen, die eerder in het jaarboek van het Zeeuws Genootschap Archief 1985) over Radermachers Nederlandse grammatica heeft geschreven, heeft een uitstekende levensbeschrijving gemaakt. In zestig bladzijden weet hij een aantrekkelijk beeld van de veelzijdig begaafde Radermacher op te roepen, geeft hij met kennis van zaken een beeld van de artistieke, intellectuele en religieuze krin gen waarin zijn held verkeerde, en maakt hij dui delijk wat de betekenis van Radermacher en diens Album is. Een overzicht van gebruikte literatuur, een lijst van bronnen, een aantal stam bomen met toelichting en bijna tweehonderd voetnoten vormen de wetenschappelijke verant woording. De toegankelijkheid van de tekst is vergroot doordat de vreemdtalige citaten in de hoofdtekst in Nederlandse vertaling zijn opgeno men, teiwijl zij in hun oorspronkelijke vorm in een bijlage zijn geplaatst. Een betrouwbaar regis ter zorgt voor een nadere ontsluiting van de in houd. Het boekje is royaal geïllustreerd en de af beeldingen zijn over het geheel genomen van goede kwaliteit. Uitgeverij Verloren heeft tot be sluit voor een aantrekkelijke opmaak gezorgd. F.F.X. Smulders Victor Enthoven. Zeeland en de opkomst van de Republiek; Handel en strijd in de Scheldedelta, c. 1550-1621 (proefschrift Leiden, 1996). Isbn 90-803045-1-4. 449 blz. Prijs: 40,-. (Uitgeverij Luctor et Victor, Postbus 796, 2300 AT Leiden.) Het proefschrift van Victor Enthoven bestaat uit negen hoofdstukken, verdeeld over drie delen. Deel i bestrijkt de periode 1550 tot 1585 en gaat over 'handel en opstand'. Deel ii gaat verder in op de strijd in de jaren 1585 tot 1621 en Deel lil behandelt dezelfde periode, maar beperkt zich tot de handel. Het jaar 1585 is uiteraard een be langrijke caesuur in verband met de val van Ant werpen en de 'sluiting' van de Schelde. Elk van de negen hoofdstukken wordt afgerond met een 'Besluit', waarin de belangrijkste bevindingen worden samengevat. Het boek wordt afgesloten door de 'Conclusie', de voor een economisch-his- torische publicatie onontbeerlijke lijsten van ta bellen en figuren, het literatuuroverzicht en een lijst van afkortingen. Enthoven laat in zijn boek zien hoe belangrijk aan het begin van de door hem behandelde pe riode de Walcherse rede was als handelscentrum; graan, vis, wijn en zout waren de voornaamste

Zeeland | 1998 | | pagina 44