182 SIGNALEMENTEN protestant of katholiek, hervormd of gerefor meerd, gehuwd of nog 'beschikbaar'; het was aan de sieraden af te lezen. Daarnaast was de voor raad goud in het kabinet een mooie geldbeleg ging. Menig onbemiddeld weduwe kon de eerste jaren beter doorkomen door de verkoop van haar sieraden. De gouden oorring van de Arnemuidse visser verzekerde hem van een deugdelijke be grafenis, mocht hij als naamloos drenkeling in den vreemde aanspoelen. Minder bekend en on derzocht is of de voorkeur voor bepaalde mate rialen te maken had met de vermeende gunstige eigenschappen ervan. Zo wordt bloedkoraal door vrouwen over de gehele wereld gedragen, omdat het de melktoevoer schijnt te bevorderen. Een ringetje door het oor zou volgens een wijdver breid volksgeloof oogziekten voorkomen. Kort om: een interessant onderwerp, waar nog veel over te zeggen valt. Het is dan ook verheugend, dat voor het eerst in ruim dertig jaar weer een standaardwerk over de Zeeuwse sieraden is verschenen. In Streeksie- raden in Zeeland worden ze per eiland behan deld. Het nu verschenen deel bestrijkt Schouwen- Duiveland, Tholen en Sint-Philipsland, Noord- Beveland en Walcheren. Het voorwoord vermeldt dat er nog een tweede deel zal volgen, waarin Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen zullen worden behandeld. In 1967 publiceerde J. de Bree zijn sedertdien vermaarde Kostuum en sie raad in Zeeland. Door De Bree is eigenlijk alles gezegd en geschreven over deze materie. In zijn minutieuze beschrijvingen zal hij wel nooit geë venaard worden. De illustraties in Streeksieraden in Zeeland vor men daarentegen zeker een aanvulling op het werk van De Bree. Het boek is verluchtigd met talrijke kleurenfoto's. Maar weinig Zeeuwse pu blicaties valt een full co/oMr-behandeling ten deel. De objecten van onderzoek blinken de lezer te gemoet: "t is oal houd wat 'r blienkt'. Toch is het nu juist die full colour-uitvoering die het boek kwetsbaar maakt. Kleurenfoto's moeten aan nogal wat kwaliteitseisen voldoen voordat ze ge schikt zijn voor publicatie. De fotograaf, echtge noot van de schrijfster, is geen beroepsfotograaf. Het witte kleedje dat hij in zijn fotokoffer mee droeg en dat als ondergrond is gebruikt, heeft op werkelijk elke foto een andere tint: blauw, grijs, roze of geel. Ook het feit dat sommige foto modellen de bekende 'rode ogen' hebben (bij voorbeeld op blz. 25 en 26), getuigt van weinig professionaliteit. De meest eenvoudige compact- camera's zijn tegenwoordig al voorzien van een 'rode-ogen-reductie-knop' Door de overweldigende hoeveelheid foto's van de meest prachtige sieraden - waar relatief weinig tekst tegenover staat - maakt het boek bovendien op mij meer de indruk van een vei lingcatalogus dan van een serieuze monografie. De tekst geeft niet aan of de afgebeelde sieraden specifiek voor een bepaalde streek zijn. Het ver moeden rijst dat de auteur heeft getracht zoveel mogelijk kabinetten te laten openen: 'lè mè 's zieë wat je oal eid'. Geen historische onderbou wing, niets over oorsprong, herkomst of beteke nis. Het boek geeft meer een beeld van de rijk dom aan sieraden in Zeeuws familiebezit dan een overzicht van regionaal gebonden vormen en ty pen. Een ander euvel vind ik dat dit deel geen regis ter, literatuurlijst of gegevens over de herkomst van de afbeeldingen bezit. Een en ander neemt niet weg, dat de makers van dit boek een top prestatie hebben geleverd door zo veel materiaal bijeen te krijgen. Door de publicatie ervan zal ho pelijk het nageslacht onder de indruk blijven van twee eeuwen streeksieraden in Zeeland en het vakmanschap waarmee ze zijn gemaakt. Dat "t oal een bitje tevee' is, nemen we maar op de koop toe. C.N. Polderman

Zeeland | 1998 | | pagina 50