184 mededelingen Excursie De excursie van het Genootschap zal in 1999 worden gehouden op 24 april en gaat naar Zie- rikzee en omgeving. Nadere informatie zal begin volgend jaar aan alle leden worden toegezonden. Werkgroep Historie en Archeologie Op 14 december 1998 en 15 februari 1999 organi seert de Werkgroep Historie en Archeologie twee lezingen in de serie 'voordrachten lopend onder zoek'. Onderzoekers laten hierin het publiek ken nismaken met hun historisch onderzoeksproject, waarna er gelegenheid is tot het stellen van vra gen en discussie over uitgangspunten, onder zoeksmethode en mogelijke nieuwe bronnen. Beide voordrachten worden verzorgd op een maandagavond om 20.00 uur in Huize 's-Herto- genbosch, Vlasmarkt 49 te Middelburg, en zijn voor iedere belangstellende toegankelijk. F.M. Wibaut 1859-1936een sociaal-democraat als ondernemer in Middelburg De eerste lezing wordt op 14 december 1998 ge houden door dr. J.C. Dekker en heeft F.M. Wibaut tot onderwerp. 'Zo ben ik niet bereid van de han del onvermengd kwaad te zeggen'. Deze uit spraak, door F.M. Wibaut opgetekend in zijn me moires, geeft onverbloemd het spanningsveld aan waarin deze sociaal-democraat aan het eind van de negentiende eeuw in Middelburg moet heb ben verkeerd. Wibaut, die na zijn vertrek, in 1904, naar Amsterdam een vooraanstaande rol zou spelen in de Sociaal-Democratische Arbei derspartij (sdap), was in Middelburg lange tijd ac tief als firmant en directeur van de nv Houthandel Alberts. Afkomstig uit een katholiek Vlissings ge zin, ontwikkelde hij zich van sociaal liberaal tot socialist. Hoe combineerde Wibaut het onderne merschap met zijn socialistische opvattingen? Te gen de achtergrond van het sociaal en cultureel leven in Middelburg en van de opkomst van het socialisme in Nederland zullen Wibauts Middel burgse jaren als jaren van 'vorming' en 'sociaal ondernemerschap' nader worden uitgelicht. Na afloop is er gelegenheid tot het stellen van vragen en het voeren van een discussie over uit gangspunten, onderzoeksmethode en mogelijke nieuwe bronnen. De historie van Walcherens noordrand door de bril van een ecoloog De tweede lezing, op 15 februari 1999, gaat over de ontwikkeling van de noordkust van Walcheren en wordt verzorgd door drs. A.A.M. van Haperen, Hoofd Bureau Terreinbeheer bij Staatsbosbeheer, regio West-Brabant-Deltagebied. De rijke geschie denis van de duinen en de binnenduinrand van Walcheren is niet alleen voor historici van belang, maar ook voor ecologen en natuurbeschermers. Voor een goed begrip van het heden is kennis van het verleden immers onmisbaar. In deze le zing presenteert een ecoloog zijn kijk op de ont wikkeling van dit bijzondere stukje Walcheren. Werkgroep Muziek Op dinsdag 29 december 1998 geeft het Icarus- ensemble (barokfluit, barokviool, barokcello, kla vecimbel) een concert in Huize 's-Hertogenbosch te Middelburg. Het Icarus-ensemble speelt wer ken uit de vroege Italiaanse barok. Aanvang: 20.15 uur. Toegangsprijzen: 17,50 12,50.

Zeeland | 1998 | | pagina 52