ZEEUWSE BOERENERVEN 151 Afb. 4. Kleine, typisch Walcherse boerderij (foto collectie auteur). de meikever kan niet zonder. De voorbeelden van die onderlinge afhankelijkheid zijn gemakke lijk uit te breiden. Het erf heeft, om het anders uit te drukken, naast een economische ook een eco logische functie. Plantkundig gesproken, is het erf trouwens altijd van groot belang geweest. Op erven die lang onveranderd zijn gebleven, groeien vaak planten waarvan men dacht dat ze uitgestorven waren of die nog onbekend zijn. Op de boerderij aan het Zwake (in de Zak van Zuid- Beveland) troffen we onlangs een 'nieuwe varië teit' van de Japanse anemoon aan. Het boerenerf maakt in zijn geheel, met al zijn gebouwen, beesten, planten, bomen en andere elementen ter verfraaiing deel uit van het Zeeuwse erfgoed, net als de patriciërshuizen in onze steden, kerken en molens. De boerenerven hebben bovendien niet alleen grote cultuurhisto rische betekenis, maar bezitten ook ecologische waarden die niet verloren mogen gaan. Nu de laatste vijftig jaar al zo veel erven verdwenen zijn en we bovendien constateren dat de veranderin gen in de Zeeuwse landbouw onverminderd doorgaan - en de resterende erven dus ook zul len verdwijnen - is het de hoogste tijd om maat regelen te nemen teneinde die unieke dragers van de plattelandscultuur te restaureren en in stand te houden, of althans historische delen daarvan te 'implanteren' in nieuwe erven. Dit al les met respect voor het verleden. Het zou eeu wig zonde zijn om het Zeeuwse boerenerf - een uniek voortbrengsel van een oude en welvarende boerencultuur - verloren te laten gaan. Noten 1. Blz. 18-23. 2. Nieuwe Kroniek van Zeeland (1696)blz. 309. 3. Achiel Sturm, Van paarden naar paarden- kracht; Boerenleven in West Zeeuws-Vlaanderen (Goes 1997), blz. 40-41. Literatuur Bierema, G. Boerenerven van de 4 noordelijke provincies. Uitgave van Het Oversticht, Zwolle 1990. Bijhouwer, J.T.P. Nederlandsche boerenerven. Z.pl. 1943. Boerenerven in de provincie Utrecht (uitgave van de Boerderijenstichting in de provincie Utrecht, 1997). Cursus- en documentatiemap 'Streekeigen erven in de Zak van Zuid-Beveland', uitgave van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Goes 1996 en 1997^ Smallegange, Gerard W. 'Boerenerven, een bijna vergeten erfenis'. In: De boom in (blad van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland), september 1997. Vader, J. Een oud-Walcherse boerderij Zutphen 1979. Jacomien Voorhorst. Nederlandse Boerenerven, vroeger en nu. Zutphen 1996.

Zeeland | 1998 | | pagina 9