4 DE KUNST VAN HET DELTADENKK schoon. Het zijn ook deze processen die we, om wille van onze veiligheid en het in productie ne men van gronden, sterk hebben beteugeld en beïnvloed. Het ons bewust worden van de krach ten, processen en kringlopen van het water in de Zeeuwse delta is een voorwaarde om op verant woorde wijze in de delta en de erachter gelegen stroomgebieden te kunnen ingrijpen. Ingrepen zullen namelijk, naast duidelijke keuzen in de ruimtelijke ordening, nodig zijn, willen onze na komelingen ondanks zeespiegelrijzing, bodemda ling en heviger regens veilig en met veel genoe gen in de Zeeuwse delta kunnen wonen. Delta s populair Zeeland is het deel van Nederland dat, samen met de Zuid-Hollandse eilanden en een gedeelte van Vlaanderen, op de kaart nog duidelijk het ka rakter van een delta heeft. De provincie vormt het zuidwestelijke deel van de veel omvangrij kere delta die het grootste deel van Nederland beslaat. Dit is het gebied waar de Rijn, de Maas en de Schelde de zee ontmoeten. De riviere t hebben ook hier, door zand en klei aan te voe ren, hun werk gedaan en doen dat nog steeds Ze vormden gronden voor voedselproductie, die' tot de vruchtbaarste ter wereld behoren. Ook zor gen de rivieren voor zoet water en brengen cl - voedingsstoffen mee die cruciaal zijn voor het le ven in en de productiviteit in en van de zee. To slot kunnen de rivieren gebruikt worden voor hei transport van goederen en mensen naar het ach terland. Delta 's kwetsbaar Omdat het goed toeven is in delta's en de achte - liggende stroomgebieden, zijn in de twintigste eeuw grote delen van delta's en stroomgebieden vernietigd of beschadigd. Door allerlei ingrepe 1 worden delta's van hun vitale processen afgesne den en verliezen een deel van hun natuurlijke rijkdom. Ze zijn daardoor kwetsbaarder gewoi-

Zeeland | 1999 | | pagina 18