f if if Af fff DE KUNST VAN HET DKLTADENKEN den, omdat hun veerkracht ten gevolge van de aantasting van vitale fysische, chemische en bio logische processen is afgenomen. Delta's zullen ook het eerst de rekening gepre senteerd krijgen van de opwarming van de aarde ten gevolge van ons gebruik van fossiele brand stoffen (co,-uitstoot). Rijkswaterstaat gaat momen teel uit van een relatieve zeespiegelstijging van 60 centimeter in de komende eeuw in plaats van 20 centimeter in de afgelopen eeuwen. Er is sprake van relatieve stijging, omdat niet alleen de zeespiegel stijgt, maar ook onze bodem daalt ten gevolge van inklinking in ingepolderde en ge draineerde gebieden. Door klimaatwijzigingen zullen waarschijnlijk de frequentie en intensiteit van stormen, het getij verschil' en, ten gevolge van intensievere neerslagperiodes, de rivierafvoe- ren toenemen. Hoewel hierover wetenschappelijk niets met zekerheid te zeggen valt, geven de pe riodes van wateroverlast in 1993, 1995 en 1998 het algemene gevoel, dat we de voorspellingen zeer serieus moeten nemen en nü na moeten gaan denken over voorzorgsmaatregelen. Delta 's van nature veerkrachtig Delta's zijn ingewikkelde gebieden met ingewik kelde processen. Deze complexiteit moeten we niet als iets lastigs zien of als iets wat we simpe ler zouden moeten maken. Complexiteit is een positieve eigenschap, omdat ingewikkelde zaken, zoals ons eigen lichaam, de eigenschap bezitten dat zij zich kunnen aanpassen en zichzelf kunnen organiseren. Ingewikkelde systemen zoals delta's zijn veelzijdig en kunnen doeltreffend reageren op veranderingen. Voorwaarde is wel, dat de fun damentele natuurkundige en biologische proces sen voldoende ruimte behouden of die opnieuw krijgen. Deze veerkrachtige processen kunnen worden beschouwd als de gratis ingenieurs en aannemers die we voor ons kunnen laten wer ken. Bij al ons handelen moeten we nooit uit het oog verliezen en de bescheidenheid kunnen op brengen om te erkennen, dat de natuur de beste ingenieur is. zaaien, ons afvalwater wilden afvoeren en zuive ren, zoet water wilden opslaan, verzilting wilden tegengaan, enzovoort enzovoort. Langzamerhand zijn we gaan inzien, dat de civieltechnische maat regelen die zijn toegepast om de problemen ten gunste van het ene belang op te lossen, andere belangen hebben geschaad of op zijn minst het benutten van kansen voor die andere belangen in de weg staan. Verdieping van dit inzicht en op basis daarvan bezinning, met als resultaat een heroverweging en zo nodig aanpassing van het ontwerp en het gebruik van waterstaatkundige werken, vormen de uitdaging voor het waterbeheer van de 21e eeuw. Een goed begrip van de fundamentele processen in delta's en stroomgebieden is hier voor belangrijk. Waterkringloop: een fundamenteel proces Van al het water op aarde is ca. 97,5% zout. Slechts 2,5% is zoet. De hoeveelheid zoet water is in principe voldoende om in de behoeften te voorzien. Altijd weer valt er immers via de water kringloop een of andere vorm van neerslag op de aarde. De zon verdampt het water van de zee en op het land. Het verdampte zoete water komt in de lucht, wordt daar met de wind getransporteerd en valt als neerslag ergens op de aarde. Als het op het land valt, verzamelt het regenwater zich in en op de bodem of spoelt van het land af via een stelsel van rivieren, waarna het zo weer naar zee stroomt. De kunst is nu, om het neerslagwater zo lang mogelijk vast te houden in en op de bodem. Deze voorraad van zoet grond- en oppervlakte water kan blijvend voor drink-, landbouw- en in dustriewater worden gebruikt. De voorraad moet wel voortdurend worden aangevuld en gevrij waard van vervuiling. De voorraad zoet water vormt ook de basis van al het biologische leven in de natuur. Atb. 3. Waterkringloop lEinR-'X-mnvi;, Waterstaatkundige werken in delta's en stroomge bieden Nooit eerder in de geschiedenis is er in de struc tuur van Nederland in één eeuw zo dikwijls en zo diep ingegrepen als in de twintigste eeuw. Waterstaatkundige ingrepen zijn steeds gemoti veerd vanuit één of twee belangen en hadden meestal tot doel het water beter beheersbaar te maken: omdat we droge voeten wilden hebben, rivieren beter bevaarbaar wilden maken, met zware machines eerder het land op wilden om te coxhtsi' <P%ig<r vettErrprc- tficdirg Om vachxwte srd/anfe vettnpr^ cktt tfarreter 4 0 fc Jf beé

Zeeland | 1999 | | pagina 19