DE KUNST VAN HET DELTADENKEN van eb en vloed weer een rol te laten spelen in de afgedamde wateren Veerse Meer en Grevelin- genmeer? En in welk samenspel van natuurlijke processen en menselijk ingrijpen kan het estu arium van de (Wester)schelde de veiligheid van de bewoners, de toegankelijkheid van de haven van Antwerpen en de functie van de rivier als na tuurgebied en kraamkamer waarborgen? In dit verband zij ook gewezen op de bijdrage Waterbe leid en -beheer in de Zeeuwse Delta; Van afhanke lijkheid via strijd naar samenwerken elders in deze aflevering van Zeeland. Renovatie van de waterhuishouding als basis voor het ruimtegebruik De hoofddoelstelling van de Vierde Nota Water huishouding is 'het hebben en houden van een veilig en bewoonbaar land en het instandhouden en versterken van gezonde en veerkrachtige wa tersystemen, waarmee een duurzaam gebruik blijft gegarandeerd'. Door de recente periodes van wateroverlast in 1993, 1995 en 1998 wordt weer eens duidelijk gevoeld, dat we meer ruimte aan het water moeten geven om de veerkracht in het waterhuishoudkundig systeem te vergroten en daarmee ons land bewoonbaar te houden. De prioriteiten bij de inrichting van het land komen ons weer helderder voor de geest. Het fundament van Nederland is de waterstaat kundige toestand. De regulering van water en land is de primaire bestaansvoorwaarde voor ons land. Dit fundament dachten we deze eeuw zo goed geregeld te hebben, dat we ons bij de ruim telijke planning van werken, wonen en mobiliteit daarvan onvoldoende bewust zijn geraakt. Het is nu duidelijk geworden dat water ruimte nodig heeft: ruimte voor waterberging, voor uitstroming in boezems en het winterbed van rivieren, en voor tijdelijke wateropvang in uitzonderlijke om standigheden (opvanggebieden). Oplossingen als dijkverhoging en vergroting van de pompcapaci- teit van gemalen worden maatregelen die pas toegepast worden als geen andere duurzamere oplossing voorhanden is. De planning van hoofdwegen, waterwegen, spoorwegen en knooppunten is de volgende be slissende laag. Dit zijn beslissingen die een grote sturende invloed hebben op de sociaal-economi sche ontwikkelingen in een gebied. Van oudsher verschijnen woningen en bedrijvigheid langs we gen en vooral op knooppunten van wegen. Afb. 5- Beroepsvisserij op het Grevelingenmeer (foto Rijkswaterstaat).

Zeeland | 1999 | | pagina 21