8 DE KUNST VAN HET DELTADENK N Afl">. 6. Rammekensschor, een van de unieke natuur gebieden in de Wester- schelde, vlakbij het Sloegi bied (foto Rijkswaterstaat Pas in de derde laag worden beslissingen ge nomen over de plaats van woonwijken, bedrij venterreinen, landbouw, culturele voorzieningen enz. Voor zover nu bekend, zullen de uitgangspunten van de in 1999 op te stellen Vijfde Nota Ruimte lijke Ordening waarschijnlijk als volgt luiden: Ne derland bezien vanuit Europees perspectief; dui delijke keuzen voor grote stedelijke gebieden, verbonden door vanuit de internationale dimen sie bepaalde corridors van gebundelde infrastruc tuur (wegen, spoorwegen en waterwegen), met daarlangs ruimte voor bedrijventerreinen; duide lijke keuzen voor open gebieden waar rust, ruimte en natuur de basiskwaliteiten vormen; streekgebonden uitwerking door de regio's en de markt; water niet als bedreiging maar als uit gangspunt. Voor de delta zou dit een duidelijke keuze voor een blauw-groene oase kunnen betekenen, omgeven door de stedelijke gebieden van de Randstad, de infrastructuurcorridor Randstad- Breda-Antwerpen en het Vlaamse stedelijke ge bied Antwerpen-Gent-Brussel. De delta bedient daarmee de twee wereldhavens van Rotterdam en Antwerpen aan de noord-, respectievelijk de zuidkant en vormt in het centrum de kern van een oase voor de bewoners en de natuur. Het s aan de regio om die keuze helder in te vullen. Elkaar bewust maken en samen beslissen Zowel de Vierde Nota Waterhuishouding als d eerste aanzet tot de Vijfde Nota Ruimtelijke Orck - ning nemen de samenwerking met en de betrol - kenheid van de regionale kennis en belangen a uitgangspunt van de besluitvorming. De regerin verwacht duidelijke keuzes op strategisch hoofdlijnen te kunnen maken, en wel vanuit ii - ternationaal perspectief. Deze keuzes moeten op regionaal niveau worden uitgewerkt, waarbij de hoofdlijnen op nationaal niveau als richtsnoer moeten worden gebruikt. De bewustwording, via educatie en commur - catie, met betrekking tot de fundamentele proce - sen van ons deltaland en het daaraan aan te pas sen ruimtegebruik wordt van steeds groter belang. De lange-termijnvisie die recht doet aan de trage fundamentele processen in stroomgebie den en delta's, zal elke Nederlander duidelijk

Zeeland | 1999 | | pagina 22