DE KUNST VAN HET DELTADENKEN 9 voor ogen moeten staan. We moeten ons meer dan ooit bezinnen eer we beginnen met de bouw van waterstaatkundige werken. En als we bou wen, kunnen we dat het best doen met het oog op het dienen van meerdere functies; met andere woorden, we moeten bouwwerken neerzetten die eenvoudig te reconstrueren zijn of ook voor andere doeleinden kunnen worden gebruikt. De mogelijkheid van de Haringvlietsluizen om als stormvloedkering te worden gebruikt is daar een goed voorbeeld van. Integraal waterbeheer moet meer dan ooit in de praktijk worden gebracht, aangezien het nemen van maatregelen vanuit één bepaald belang en het in te veel stukken knippen van de besluitvorming onbedoeld andere belan gen tekort doen. De kunst van het cleltadenken Wat maakt nu cleltadenken tot een kunst? Dat is het gezamenlijk goed doordrongen zijn van de scheppende krachten en processen van de ele menten water en aarde die onze delta vormen, deze in stand houden en hun unieke waarde be palen. Vanuit dat bewustzijn beslissen we samen over de waterhuishouding, het ruimtegebruik van de delta en de manier waarop wij ingrijpen. We gebruiken hiervoor locale, regionale en (interna tionale kennis. De delta wordt dan vanzelf een door de natuur geïnspireerd en samen met de na tuur gemaakt kunstwerk, waarin onze Neder landse cultuur van waterbouw, handelsgeest en doeltreffend gepland ruimtegebruik opvallend tot uiting komen. Een belangrijke prikkel voor deze benadering zou wel eens de toepassing van het adagium 'Laat de prijs van water de waarheid ver tellen' kunnen zijn. Dit zou de juiste knelpunten aan het licht brengen. Vervolgens moeten we er naar streven die op te lossen door beter gebruik te maken van natuurlijke processen of door tech nische vernieuwingen. Literatuur Bijlsma, L. en Sadacharan, D. The logic of feeling in coastal zone management. Coastal Zone Ma nagement Centre, Den Haag, juli 1995. H+N+S Landschapsarchitecten. Landschap. Utrecht 1998. Afb. 7. Zeeland veilig. Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Interna tional Conference on Sustainable Development of Deltas. Amsterdam, november 1998. Ministerie van Verkeer en Waterstaat en Instituut voor Marien en Atmosferisch Onderzoek (Univer siteit Utrecht). De keerzijde van ons klimaat. Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Vierde Nota Waterhuishouding: Regeringsvoornemen. Den Haag, september 1997. Nederlands Studie Centrum. Congres Vijfde Nota Ruimtelijke OrdeningEen eerste aanzet. 16 de cember 1998. Projectgroep Waternood. Grondwater als leidraad voor het oppervlaktewater. Unie van Waterschap pen en Dienst Landelijk Gebied, 1998. Saeijs, H.L.F., Adriaanse, L.A., Spanjers, A.T. 'Uit dagingen voor het waterbeheer in de 21e eeuw; Kansen voor innovatie en nieuw beleid'. Stede- houw Ruimtelijke Ordening 97 (1998), nr. 4. Noten 1. Tien centimeter hoger gemiddeld hoogwater bij Vlissingen en dertig centimeter bij de Belgi sche grens.

Zeeland | 1999 | | pagina 23