WATERBELEID EN -BEHEER 13 bleef echter bij zeer beperkte, plaatselijke maatre gelen, die bedoeld waren om de bewoners tegen overstromingen te beschermen. Van volgen naar keren Geleidelijk namen de mogelijkheden om water daadwerkelijk te keren toe. De eerste reeks bedij kingen, in de twaalfde eeuw, getuigt hiervan. Kort na de aanleg van de eerste dijken ontston den de voorlopers van de huidige waterschap pen. Het waterbeheer in die tijd bleef duidelijk 'watervolgend'. De ingepolderde gebieden moes ten na zware stormen dikwijls opnieuw aan de zee worden prijsgegeven, soms tijdelijk, soms permanent. Een benaming als het Verdronken land van Zuid-Beveland vormt hiervan nog een getuigenis. De 'beleidslijn' van het vólgen van water werd in de loop van de tijd meer en meer vervangen door een strategie die gericht is op het kéren van water. Kennis en technische middelen verbeter den en de bevolkingsomvang nam toe, waardoor men beter in staat was de nodige arbeidskrachten te mobiliseren en te organiseren. Ook het groei end economisch potentieel van de landbouw maakte de bedijking en inpoldering van gebieden All). 4. Rammekenskreek (foto Rijkswaterstaat). mogelijk en aantrekkelijk. Het waterbeheer - dat wil zeggen het zodanig keren van water dat ge bieden bij vloed niet meer overstromen werd beter georganiseerd en gepland. Na enkele grote overstromingen groeiden de invloed en de status van de (lokaal georganiseerde) waterschappen. Zij bepaalden voor een belangrijk deel het water beheer, dat in de Zeeuwse Delta voornamelijk op waterkeren bleef gericht. Weliswaar braken nog regelmatig dijken door, maar men was steeds be ter in staat om het herstel van de dijken en de eventuele verhoging ervan ter hand te nemen. Ook werden langzaam aan de eerste stappen in de richting van het sturen van water gezet. Hier en daar werd - dikwijls slechts met kortstondig succes - een kanaal gegraven om een verzande kreek te vervangen. Bovendien werd in oorlogs tijd water als wapen gebruikt door gebieden te inunderen, waardoor de vijand zich in zijn bewe gingsvrijheid beperkt zag. Van keren naar sturen Het omslagpunt van keren naar sturen bevindt zich in de zeventiende eeuw, toen, na de Tach tigjarige Oorlog, de eerste grote gebieden werden ingepolderd, bijvoorbeeld de Oud-Noord-Beve- nHH

Zeeland | 1999 | | pagina 27