14 WATERBELEID EN -UEHEE landpolder. Er was genoeg kapitaalkracht om werklieden aan te trekken voor grootscheepse bedijking. Vooraf werd een plan gemaakt voor de uit te voeren werkzaamheden. Tijdens de Franse overheersing werd het water beheer gecentraliseerd. In 1798 werd de dienst Rijkswaterstaat opgericht en werden de water schappen 'gedegradeerd' tot uitvoerende orga nen. Na het vertrek van de Fransen trachtten de waterschappen hun macht en status te heroveren, wat gedeeltelijk lukte. Rijkswaterstaat bleef echter verantwoordelijk voor de landelijke coördinatie van de waterschapstaken en voor de rijkswate ren. De oprichting van Rijkswaterstaat luidde een nieuw tijdperk in het waterbeheer in. Het accent verschoof voorgoed van de verdediging tegen het water naar het sturen van het water. Dijken wer den sterker geconstrueerd en natuurlijke waterlo pen werden vervangen door kanalen. De ontwikkeling en aanvankelijk ook de uit voering van het Deltaplan kunnen als hoogtepunt van dit beleid worden beschouwd. Met als hoofd doel maximale veiligheid tegen overstromingen werd het gebied van de Zeeuwse en Zuidhol landse eilanden opnieuw ingericht. Door het af dammen van de zeearmen was het waterbeleid en -beheer er volledig op gericht, de zee niet meer tot de Zeeuwse wateren toe te laten. Ook cle aan- en afvoer van zoetwater diende met be hulp van dammen en sluizen zodanig gestuurd t< worden, dat de belangen van de landbouw - vol doende zoetwater voor de gewassen - en van de binnenvaart een getijvrije doorgang met vol doende diepgang - gegarandeerd waren. De aandacht voor deze functies bleef echter onder geschikt aan cle zorg voor de veiligheid. De aanleg van de Oosterscheldekering mar keerde een omslag in het denken. Gedwongen door de samenleving, zag ook Rijkswaterstaat ir dat de zorg voor veiligheid gecombineerd kon worden met de zorg voor het milieu, meer in hei bijzonder de karakteristieke eigenschappen var. een getijdenmilieu. Langzaam maar zeker were het waterbeheer verbreed tot de zorg voor ge zonde, schone watersystemen en watergebonder functies zoals scheepvaart, visserij en recreatie Dit is wat integraal waterbeheer wordt genoemd. Huidige situatie Het huidige beeld van Zeeland - eilanden ver bonden met dammen - is inmiddels vertrouwd. De Deltawerken zijn voltooid en er zijn verschil lende watersystemen ontstaan. Naast de zorg voor veiligheid die voor alle systemen van belang Atb. 5. Het indijken van cle Schengepolder, 1874. RAZ, zg, Zei. 111. 111-336/1.

Zeeland | 1999 | | pagina 28