WATERBELEID EN -BEHEER 15 is, is het waterbeheer toegesneden op deze ver schillen. Westerschelde De Westerschelde is nog steeds de verbinding van de Schelde met de Noordzee. Dankzij de open verbinding kan het zoete water van de ri vier zich met het zoute zeewater mengen, wat zeer waardevolle brakke ecotopen oplevert. Bo vendien is het een zeer dynamisch systeem, dat wil zeggen dat platen, schorren, slikken en geu len voortdurend van positie en qua omvang ver anderen. Ook deze dynamiek bepaalt in hoge mate de natuurlijke waarden van de Schelde. De Westerschelde vormt een hoofdscheepvaartroute voor zee- en binnenvaart van en naar Antwerpen, Gent, Terneuzen en Vlissingen. Het waterbeheer is er vooral op gericht om de natuurlijke waarden van dit unieke systeem te behouden en waar mo gelijk te versterken. Even belangrijk is de zorg voor een vlotte en veilige doorvaart van het scheepvaartverkeer. Een blijvend aandachtspunt vormt de watervervuiling. Hoewel de sanering van de Nederlandse wateren succesvol verloopt, blijft de meeste vervuiling in de Westerschelde af komstig van onze buurlanden België en Frank rijk. Zeer recentelijk is ter bestrijding hiervan het eerste Internationale Schelde-actieprogramma vastgesteld, waarin Nederland, België en Frank rijk overeenstemming hebben bereikt over sane ring van de rivier. Oosterschelde Dankzij de stormvloedkering heeft de Ooster schelde haar open verbinding met de zee behou den. Aan de 'achterzijde' is de Oosterschelde door de aanleg van de Oesterdam en de Philips- dam afgesloten van de aanvoer van zoet rivierwa ter. Deze afsluiting heeft als (bijkomend) voor deel, dat er geen vervuild rivierwater en -slib in het systeem is terechtgekomen. De Oosterschelde is echter wel veranderd van een estuarium (met zoet-zout-overgangen) in een schone, zeer hel dere zeearm. Daarmee is een waardevol natuur gebied behouden gebleven, dat belangrijk is voor de mosselteelt, de recreatievaart en de duiksport. Het waterbeheer is dan ook gericht op de in standhouding van de huidige eigenschappen van de zeearm. Alls. 6. De Oosterschelde is zowel een waardevol natuurgebied als een geliefd vaarwater bij recreanten (foto Rijkswater staat).

Zeeland | 1999 | | pagina 29