WATERBELEID EN -BEHEER Volkerak-Zoommeer, het Markiezaat en de 1 la- ringvliet. Niet toevallig zijn dit de systemen waar de invloed van het getij is verdwenen. Daardoor zijn ze onvoldoende toegerust om veranderingen op te vangen. De watersystemen zijn, met andere woorden, niet meer veerkrachtig. Zelfregulering en sturing hebben plaats gemaakt voor mense lijke beheersmaatregelen. Dit vormt in beginsel geen probleem, maar het beheer kost wel veel inspanning en geld. Bovendien is duidelijk dat de mens niet alles kan sturen. hitwikkeling in het beleid: een blik op de toe komst In de tweede paragraaf (Historische ontwikkeling nan hel waterbeheer) zagen we dat het waterbe leid evolueerde van volgen naar weren en ten slotte naar sturen van het water. Sturen van water is geëindigd in integraal waterbeheer, wat bete kent dat alle functies van water een rol spelen in het beheer. De sturingsproblematiek zal in de toekomst groter worden. Hoe reageren we op ontwikkelingen zoals zeespiegelstijging en (mo gelijke) klimaatverandering, bijvoorbeeld in de vorm van grotere extremen in het weer zoals he vige regenval (de situatie in september 1998) en lange droge perioden? En hoe bieden we het hoofd aan de economische druk vanuit de indus triële corridors die Zeeland als een hoefijzer om vatten? Hoe behouden we de ruimte en rust van Zeeland zonder dat de economische potenties van het gebied worden beperkt? Van sturen naar meebewegen Integraal waterbeheer is niet voldoende om de boven geschetste problematiek op te lossen. In het artikel De kunst van het DeltadenkenUilda gingen voor het waterbeheer in de 21e eeuw van Leo Adriaanse en Henk Saeijs, waarmee deze thema-aflevering van het tijdschrift Zeeland opent, werden reeds nieuwe perspectieven ge noemd, waaronder de nieuwe thema's die in het concept van de vierde Nota Waterhuishouding (1997) zijn geformuleerd: water als ordenend principe, veerkracht, water in de stad, en herstel en behoud van natuurlijke vermogens in het overgangsgebied van zee en rivieren en van lo cale en regionale zoetwatervoorraden. Deze thema's geven een duidelijke richting aan het waterbeheer van de toekomst. Gelet op deze Afb. 8. De Flaauwersinlaag is een van de waardevolle natuurgebieden aan de rand van de Oosterschelde (foto Rijkswater staat).

Zeeland | 1999 | | pagina 31