ZAND, WATER EN VISI1 gesteld ter verhoging van cle veiligheid. Aanvan kelijk ging de aandacht vooral uit naar de dijken. De kennis om op verantwoorde wijze een delta- veilig duin te ontwerpen, ontbrak. Onderzoek door de Technische Adviescom missie voor de Waterkeringen (taw) naar duinaf slag tijdens storm resulteerde in 1971 in een voor lopige en pas in 1984 in een definitieve leidraad voor het toetsen van een duinwaterkering onder extreme condities (1). Uit het onderzoek bleek, dat duinafslag nagenoeg stopt wanneer een even- wichtsprofiel is gevormd dat behoort bij de locale omstandigheden. De belangrijkste les van het on derzoek is, dat bij smalle duinen het strandniveau een even grote rol speelt bij de kans op door braak als het duinvolume. De duinverzwaringen werden overwegend aan de achterzijde van de zeereep (de aan het strand grenzende duinrij) uitgevoerd. Dit vergt het min ste zand. De nadelige gevolgen voor de natuur en andere belangen werden voor lief genomen. Pas aan het einde van de jaren tachtig, toen strandsuppleties zeewaartse verplaatsing van de kustlijn mogelijk maakten, werd het duin op en kele plaatsen aan de zeezijde verzwaard. Gaan deweg kwam er meer aandacht voor de land schappelijke inpassing van de zandaanvullingen. Er werd extra volume aangebracht om deze een duinachtig aanzien te geven. Niettemin moet worden geconstateerd, dat door het opvullen van duinpannen en holten aan de landzijde de smalle duintrajecten aan natuurlijkheid hebben ingeboet. Uit een oogpunt van beheer werd gestreefd naar een waterkering met zo weinig mogelijk vreemde elementen. Gebouwen op dijken en duinen werden bij een delta verzwaring meests verwijderd. Nader onderzoek naar de eflecter van gebouwen op de duinafslag liet toe dat I recentere verzwaringen sommige bouwwerke konden worden gespaard. Illustratief is de situat bij Cadzand. Bij de eerste verzwaring werden c 1 hotels Noordzee en De Wielingen verplaatst. 1 j de tweede verzwaring konden - na extra mode - onderzoek - de hotels De Blanke Top en La Sp> zia blijven staan. Het duinbeheer was tot voor kort zeer intensie en gericht op het ontstaan van een optimale ve getatie om verstuiving tegen te gaan. Met de op waardering van de natuurlijke processen wordt thans, waar mogelijk, een extensief beheer voor gestaan. teneinde door verstuiving het systeem continu te laten verjongen. Kits/verdediging: handhaven van Zeeuws areaal Tot in de jaren zestig werd de kust van Zeeland verdedigd met paalhoofden en stenen strand- hoofden die voor het grootste deel al in de vo rige eeuw waren aangelegd. In de loop van de Afb. 2. Paalrijen (zonder steenbekleding) langs de Schouwse kust nabij paal 12 (foto Rijkswaterstaat).

Zeeland | 1999 | | pagina 40