RIJKSWATERSTAAT EN HET LANDSCHAP 33 Margret Bakker Wat is landschap ook al weer? De eenvoudigste definitie is van Jules Deelden 'Landschap is, wat ik zie als ik met de trein van Rotterdam naar Brussel rijd'. De waarheid is natuurlijk gecompliceerder. De grens tussen stad en land en tussen cultuur en natuur is vervaagd. Het is duidelijk dat de werkzaamheden van Rijks waterstaat van grote invloed zijn op het Zeeuwse landschap. De laatste decennia is deze invloed veel groter geworden dan vroeger. Niet alleen de ingrepen maar ook de uitvoering daarvan zijn grootschaliger geworden. Men vergelijke maar eens het door dijkwerkers uitgevoerde basaltzet- terswerk van de Veerse Dam met lret bulldozer- geweld dat tegenwoordig gepaard gaat met de aanleg van een nieuw stuk weg. Rijkswaterstaat beïnvloedt over het algemeen het landschap om aan maatschappelijke en politieke vragen of eisen te voldoen. Bovendien probeert de rijksdienst nieuwbouw met het landschap te laten harmonië ren of zelfs nieuw landschap te scheppen. Soms kunnen nieuwe objecten een eigen land schap vormen, zoals te zien is bij de Stormvloed- Afb, 1. Kanaal door Zuid- Beveland, Vlakebruggen; Poelenplan (foto Rijkswa terstaat). kering Neeltje Jans, andere keren is de ingreep zo grootschalig, dat deze niet in het bestaande landschap kan worden ingepast (te denken valt aan het verbrede Kanaal door Zuid-Beveland), en ook komt het voor dat een kleinschalig object re delijk goed kan worden ingepast (de aanleg van een drinkpoel). Bij Rijkswaterstaat wordt, als het om landschapsbeeld gaat, doorgaans gedacht vanuit het object. Maar zelden wordt vanuit het omringende landschap gedacht. In het algemeen merkt de gemiddelde wegge bruiker niet bewust, dat er over de inpassing van een weg in het landschap is nagedacht. Onbe wust zal hij echter een object mooi, lelijk, rustig of rommelig vinden allemaal subjectieve bele vingen die wat objectiever kunnen worden ge maakt. Ik wil dit doen aan de hand van enkele

Zeeland | 1999 | | pagina 51