34 RIJKSWATERSTAAT EN HET LANDSCHAP Afb. 2. Landschapsplan West ei schele lel un nel; in richtingsplan natuurcom- pensatiegebied Ellewouts- dijkpolder. Zeeuwse voorbeelden, te weten: de Stormvloed kering Oosterschelde, het Kanaal door Zuid- Beveland, de Westerscheldetunnel, de rijksweg A58, de Westerscheldedijken en de rotonden in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Stormvloedkering Oosterschelde In 1994 is een landschapsplan voor de gehele Stormvloedkering tot stand gekomen'. Aanleiding hiertoe was de druk van de recreatie op het ge bied van de Stormvloedkering. Bovendien waren na voltooiing van de kering een aantal werkter reinen achtergebleven die op verantwoorde wijze landschappelijk afgewerkt dienden te worden. Rijkswaterstaat voelt zich altijd verplicht werkter reinen netjes achter te laten. Over hoe dit gedaan zou moeten worden en over de financiële conse quenties is veel gediscussieerd. Voor afwerking van de werkterreinen is geko zen voor duinvorming, struweelaanplant en het aanbrengen van schelpen op een onderlaag. Duin, struweel en schelpen waren al aanwezig en zijn zowel ecologisch als landschappelijk verant woord gebleken. Het plan is begeleid en onder steund door een brede groep belanghebbenden, zoals gemeenten en milieubeschermingsorganisa ties. Momenteel is het landschapsplan een be langrijke toetssteen bij de beoordeling van vergunningaanvragen voor bijvoorbeeld contai nerplaatsing, windmolens en zendmasten. Bezoekers beoordelen de kering unaniem posi tief. Men roemt de rust, de ruimte, de voelbaar aanwezige invloed van het getij en het impone rende cultuurhistorische werk van de kering. Dat Rijkswaterstaat op de achtergrond een regie voert die gericht is op instandhouding van een harmo nisch landschapbeeld en een dienovereenkom stige landschapsbeleving, is bij veel mensen niet bekend. Kanaal door Zuid-Beveland In 1995 is het landschapsplan voor het verbrede Kanaal door Zuid-Beveland gereed gekomen2. Gelet op de grootschalige invloed die het mo derne kanaal op de omgeving heeft, valt dit kunstwerk moeilijk in het landschap in te passen. Dijkbeplanting, die de drastische ingreep enigs zins zou kunnen verfraaien, was in dit gebied wettelijk niet toegestaan. Daarom is ervoor geko zen de overhoeken van een moderne vormge ving te voorzien en mogelijkheden voor ecologi sche ontwikkeling te creëren. Het meest in het oog springend zijn de poelen aan weerszijde van de Vlakebruggen. Er is gebruik gemaakt van een bestaand cultuurhistorisch landschapselement (de drinkpoel) dat een moderne vorm is gegeven die aansluit op het nieuwe Kanaal. De moderne, ronde poelen zijn op gelijke afstand van elkaar gesitueerd en hebben een doorsnede van dertig meter. In de poelen zijn eigen ecotopen ontstaan met vegetatie- en faunawaarden. Er is een geva rieerde planten- en dierenwereld gegroeid, omdat de poelen op drie verschillende niveaus - nat, dras en droog - zijn aangelegd. Bij de Postbrug is door de aanleg van aflopende dijkjes een golfbe weging gesuggereerd. Mensen beoordelen het poelenplan als eigen aardig (naar verluidt vinden sommigen het een

Zeeland | 1999 | | pagina 52