35 RIJKSWATERSTAAT EN HET LANDSCHAP Afb. 3- Aanpassing zeewe ring Borsellepolder langs cle Westerschelcle (foto Meetkundige Dienst, 1997). maanlandschap), maar niemand vindt de land- schaps- en natuurbouw op deze plaats en in deze omvang ongepast. Westerscheldetl t n nel Het landschapsplan voor de Westerscheldetunnel is nog niet zo lang geleden gemaakt3. Bedoeling van het plan is de vrij harde ingreep van de aan leg van de toeleidende wegen te verzachten en het wegtracé een eigen identiteit te geven. Bij dit project bestaan weinig mogelijkheden om met beplanting iets te doen en daarom is voor andere uitgangspunten gekozen. De weg als geheel krijgt zowel op Zuid-Beveland als in Zeeuwsch-Vlaan- deren een eigen gezicht, en wel door een be paalde, voorgeschreven kleurstelling en het ge bruik van ronde vormen bij verlichtingselementen en viaducten. Daarnaast zijn de aansluitingen en het tolplein zo ontworpen, dat er een relatie met het omringende landschap ontstaat. Zo krijgt het tolplein een strakke, rechte vormgeving, die in overeenstemming is met het verkavelingspatroon van de nabijgelegen Borsselepolder. Verder is in de Ellewoutsclijkpolder een natuurcompensatiege- bied van 36 hectare voorzien'. Dit gebied (Inlaag 2000) krijgt een moderne vormgeving, met opti male benutting van het ecologisch potentieel. De ontwerpen kunnen momenteel nog slechts op papier worden bekeken. Wat het publiek van deze drastische ingreep in het landschap zal vin den, is niet te voorspellen. Wel staat vast, dat de meesten de invloed van deze ingreep onderschat ten, omdat ze er geen beeld van hebben. Rijksweg A 58 Rijksweg A 58, gedeelte Bergen op Zoom-Vlissin- gen, de zogeheten Midden-Zeelandroute, is aan gelegd in de zeventiger jaren. Toen is reeds een weldoordacht landschapsplan opgesteld3. De weg is ingepast in het omringende, veelal open land schap. De weg is in de open delen onbeplant, gaat omhoog waar de weg dijken kruist en is bij aansluitingen, verzorgingsplaatsen en op bijzon dere plekken beplant. Voorts is de weg bijzonder ruim, met brede bermen, opgezet. In de tachtiger jaren heeft een ecologische her inrichting plaatsgevonden. In verscheidene over- hoeken zijn poelen aangebracht en het maaibe- heer is gewijzigd. Naast een eerste, brede bermstrook, waarop twee keer wordt gemaaid en afgevoerd, is voor een tweede zone gekozen waarop één keer wordt gemaaid en afgevoerd. Omdat dit systeem langs de gehele weg wordt toegepast, creëren de beide stroken een opval lend effect. Bovendien biedt de minder gemaaide strook plaats aan vlinders en insecten". Momen teel wordt gewerkt aan een herziening van het landschapsplan, die voornamelijk is gericht op de conditie van de dragende laanbeplanting (hoofd zakelijk iepen), en het landschappelijk verbeteren van verzorgingsplaatsen. Een afzonderlijk landschappelijk vraagstuk, dat de laatste jaren steeds meer aandacht krijgt, be treft geluidswallen en -schermen. Nu er steeds meer geluidwerende voorzieningen moeten wor den aangelegd, is Rijkswaterstaat van plan een al gehele visie op dit vraagstuk te presenteren, waarbij gestreefd wordt naar een zekere eenheid

Zeeland | 1999 | | pagina 53