Ten geleide 1 In 1998 heeft de geschiedenis van Rijkswaterstaat op verschillende manieren de belangstelling ge trokken. F.r werd uitgebreid stil gestaan bij het tweehonderdjarig bestaan van deze dienst. Er verschenen landelijke publicaties over de ge schiedenis van Rijkswaterstaat. In de zomer van 1998 werd het recente verleden van Rijkswater staat in de provincie Zeeland nader toegankelijk gemaakt door het gereed komen van een inven taris en een Internet-site betreffende de archieven van de Deltadienst (die bij het Rijksarchief in Zeeland zijn gedeponeerd). 13ij deze operatie was onder andere drs. A.C. Meijer van het Rijksarchief in Zeeland nauw betrokken. Hij wees op het be lang van de Deltadienst-archieven voor de jong ste geschiedenis van Zeeland. De redactie van Zeeland besloot een thema nummer te wijden aan de uitwerking van de Del tawerken op milieu en landschap van Zeeland. Het nummer zou ook ruimte moeten bieden aan een evaluatie van het Deltaplan en aan een blik op toekomstige ontwikkelingen. De Deltadienst trad officieel in 1956 in werking en had als belangrijkste taak de afsluitingswerken in het zuidwesten van Nederland uit te voeren. Daarmee heeft deze dienst de afgelopen decen nia een belangrijk stempel op de inrichting van Zeeland gedrukt. Met de voltooiing van de storm vloedkering in 1986 werd de taak van de Delta dienst als volbracht beschouwd. Eén dag voor de ingebruikname van de kering werd de dienst op geheven. Toen op 4 oktober 1986 de stormvloedkering in de Oosterschelde officieel in gebruik werd ge nomen, achtte men de beveiliging van Zeeland tegen het water voltooid. 'Zeeland is veilig', sprak de Koningin. Er was een harde, veilige, defini tieve barrière tot stand gekomen tussen de vijan dige zee en het tot dan toe steeds opnieuw be dreigde land. Die dreiging, zo meende men, was nu voorgoed afgewend, en de taak van Rijkswa terstaat zou zich voortaan kunnen beperken tot het bewaken en handhaven van de veiligheid. Deze gedachte bleek illusoir te zijn. Het Delta plan, zo is duidelijk geworden, is niet meer dan een fase in het voortdurende proces van het bewoonbaar houden van de Delta. Dat is ook be grijpelijk. Een zoutwatergetijdegebied is van na ture nauwelijks geschikt voor menselijke bewo ning. Om een dergelijk gebied bewoonbaar te

Zeeland | 1999 | | pagina 15