29 WATER VERDIENT RUIMTE Loes de Jong Het waterbeheer in Nederland kent een lange traditie. De belangrijkste grondslag is de bescherming te gen water. De delta van Nederland, het rivierengebied en de uitmonding daarvan in Zeeland en Zuid- Holland, ligt laag. Hier stromen Rijn, Maas en Schelde in zee. Voor beide provincies, het overwegend agrarische Zeeland en het dichtbevolkte en sterk, geïndustrialiseerde Zuid-Holland, is een verantwoorde nngang met water van levensbelang. Deze moet gebaseerd zijn op een benadering van de waterketen waarin beschikbaarheid van en behoefte aan water centraal staan. Evenwicht en veerkracht moeten de pijlers worden van een strategie waarin alert reageren en anticiperen gekoppeld zijn. Water verdient ruimte. Welvaart en veiligheid: niets is bestendig vlet de toenemende welvaart in Nederland nam (tok de behoefte aan bescherming tegen hoge waterstanden van rivieren en zee toe. Dijken- bouw verliep vanaf de vroege Middeleeuwen tot in de negentiende eeuw volgens een simpel prin- ipe: de gebruiker en/of eigenaar van de achter de dijk liggende gronden betaalde voor de aan leg. Als norm voor de dijkhoogte gold het peil an het laatste hoogwater. Het reguliere onder houd werd omgeslagen over de grondeigenaren jf pachters. Buitengewoon onderhoud, bijvoor beeld na een dijkdoorbraak, kwam voor rekening an het waterschap. Tot op heden blijven we verrast worden door het water. Ook in de twintigste eeuw garanderen eeuwenlange ervaring, betere inzichten in weer en klimaat en onze moderne technologie geen Ironderd procent veiligheid. De nauwe band fus ten water en de lage landen is volstrekt oppor- :uun: het is een haat-liefde verhouding die terug gaat tot de eerste bewoners. In discussies over veiligheid spelen emoties een belangrijke rol. Hoe hoger en sterker een waterkering, hoe groter het gevoel van veiligheid. De andere kant van de medaille is dat de gevol gen van een overstroming steeds desastreuzer worden. De rol van veiligheid in het waterbeheer wordt groter ten gevolge van de verwachte in- loed van klimaatsverandering, zeespiegelstijging ■n bodemdaling. Over het weer raakt niemand uitgepraat. Tegenstanders van de mondiale kli maatmodellen die door het Intergovernmental Panel on Climatic Change (ipcc) worden ge hanteerd, stellen dat het chaotische karakter van het klimaat betrouwbare voorspellingen blijvend in de weg zal staan. Klimatologische modellen zijn een vereenvoudigde weergave van de werke lijkheid en zullen daarom voortdurend moeten worden bijgesteld. Hun kracht ligt in de bunde ling van bestaande kennis en nieuwe vragen en inzichten die daarmee gegenereerd worden. Ondanks het grillige karakter van het 'weer' blijken weersvoorspellingen op korte termijn mo gelijk te zijn. Een probleem blijft de vertaling van mondiale klimaatmodellen met hun meer alge mene trends in voorspellingen op regionale schaal. De marges waarmee die voorspellingen zijn omgeven, hebben grote invloed op de nauw keurigheid ervan. Toch biedt inzicht in de gevol gen van klimaatverandering, zeespiegelstijging en bodemdaling kansen voor een nieuw type beleid. De Nederlandse regering onderschrijft dit. Een beleid van reageren - tot voor kort de leidraad - maakt plaats voor anticiperen. De nieuwe opvatting over waterbeheer is neer gelegd in de vierde Nota Waterhuishouding, die in 1997 bij wijze van regeringsvoornemen (onder de titel Waterkader) is verschenen. Een 'veilig en goed bewoonbaar land met gezonde en duur zame watersystemen' staat hierin centraal. De wa tersystemen lopen in de nota in schaal op. Van 'water in de stad' via de regionale wateren naar de grotere watersystemen van Nederland, de grote rivieren, het Natte Hart en de Zuidelijke Delta. Ten slotte worden de kust, de zee en de oceanen behandeld. Behalve aan een beschrij ving van de watersystemen en het daarvoor te ontwikkelen beleid wordt in de nota aan een aantal specifieke thema's aandacht geschonken. Veiligheid en verdroging hebben te maken met waterkwantiteit, emissies en waterbodems met waterkwaliteit. Wateroverlast en veiligheid: scenario's en strate gieën Bij de behandeling van het thema veiligheid in de vierde Nota Waterhuishouding speelt de erva ring van de bijna-overstromingen van de Rijntak ken en de overstromingen van het Maasstroom gebied in 1993 en 1995 een bepalende rol. De hevige regenval van 1993, 1994 en 1998 leidde

Zeeland | 1999 | | pagina 47