52 bloemdijk -:n Afb. 5. Akkerdoornzaad. Wii.de peterselie Petroselinum segetuni) Iemand heeft Wilde peterselie ooit eens op Noord-Beveland gevonden, maar voor de rest is zij alleen van West Zeeuws-Vlaanderen bekend. De eerste vondst in Nederland (die genoteerd werd), dateert van 1937 in de Oudelandse polder bij Cadzand. Na 1945 is de soort niet meer hier gevonden, tot in 1956 bij de Verdronken Zwarte Polder aan de landzijde opnieuw Wilde peterselie werd aangetroffen. In 1959 werd ze bij Nummer Eén gevonden aan de landzijde van de zeedijk. In 1980 bleken alle standplaatsen sterk achteruitgegaan. Sinds 1990 staat de Wilde peterselie weer op twee plaatsen bij de Verdronken Zwarte polder en bij Nummer Eén. Uit het onderzoek blijkt, dat de Wilde peterse lie verdrongen wordt door grote hoge pollen gras (bijvoorbeeld Rietzwenkgras) en een vervilte grasmat van dode plantenresten van het voor gaande jaar. Matig intensieve beweiding met rundvee lijkt het beste beheer, omdat hoog op schietend gras wordt weggevreten en er ook af en toe eens een kantje wordt afgetrapt zodat een open plek ontstaat, die uiterst geschikt is voor het peterseliezaadje om te kiemen. Akkerdoornzaad Torillis amensis) Tot 1950 kwam Akkerdoornzaad nog op diver; e plaatsen in Zeeland voor, op verschillende plaa;- sen in West-Brabant langs de grote rivieren, en in Zuid-Limburg. Na 1975 wordt het alleen nog g - vonden op twee plaatsen bij Wissenkerke op Noord-Beveland en in de buurt van de Verdro - ken Zwarte Polder in West Zeeuws-Vlaandere.n. Het Akkerdoornzaad heeft graag wat lichter;, zandiger grond dan de Wilde peterselie, maar is voor de kieming eveneens aangewezen op een lichte vegetatie met veel opengetrapte plekken. Wollige distel Cirsium Eriophoruni) De Wollige distel is een Midden- en Oost-Euro- pese soort, die noord-westwaarts tot in Noord Engeland voorkomt. Hoewel de soort in ons land bekend is sinds 1841, heeft zij zich toch noc t verder verspreid dan op enkele dijken in de Zak van Zuid-Beveland, terwijl de omstandigheden waaronder zij voor lijkt te komen in Zeeland ni t zeldzaam zijn. Ook deze soort heeft baat bij ex tensieve beweiding. De zaden kleven met hun weerhaakjes aan de vacht van de dieren en zo doende wordt het zaad verspreid. De schaap -

Zeeland | 1999 | | pagina 14