AN PERSANT SNOEP (1815-1882), HEEL- EN VROEDMEESTER TE WOLFAARTSDIJK 55 j m Z.S. Pel De Wolfaartsdijkse heelmeester Jan Persant Snoep behoorde in zijn tijd tot de top van de Zeeuwse ge- neeskundigen. Hoewel hij als heel- en vroedmeester deel uitmaakte van de 'tweede medische stand' was hij, gemeten aan zijn kunde, zijn wetenschappelijke prestaties en de positie die hij in de Zeeuwse medi- he wereld innam, de meerdere van een groot deel van zijn vakgenoten die een universitaire opleiding radden gehad en als medicinae doctores behoorden, tot 'de eerste medische stand'. Zijn levensloop die - •at zijn beroepsleven betreft - slechts hoogtepunten heeft gekend, geeft aanleiding tot het maken van en aantal opmerkingen over de medische zorg op het Zeeuwse platteland in het derde kwart van de ne- entiende eeuw. evensloop Jan Persant Snoep wordt op 25 maart 1815 in Goes geboren als zoon van de goud- en zilver- smid Thomas Snoep en diens echtgenote Maria de Groot. Het gezin woont op het adres Opril Groote Markt 8 in het pand waarin nu het restau rant 'De Witte Lelie' is gevestigd. Als zoon van een gegoede middenstander krijgt de jonge Snoep een gedegen schooloplei ding. Wanneer hij op 22 december 1832, 17 jaar oud, ingeschreven wordt als leerling van de Pro vinciale Geneeskundige School te Middelburg, is hij bekend met de moderne talen en met het Latijn.1 Als eerstejaars student wordt hij lid van de aan de 'Clinische school' gevestigde studentenvereni- ;ing 'Aesculapio Sacrum' en ondergaat de gebrui kelijke ontgroening.2 In zijn derde studiejaar trouwt hij met de 21-jarige Jacoba Cornelia Haze- lof, de "opgewekte levenslustige" 5 dochter van de /liddelburgse borstelmaker Hendrik Hazelof en iens huisvrouw Cornelia van Nederveen. Zes eken na het huwelijk wordt een voldragen wel geschapen dochter geboren. In de loop van zijn vijfde studiejaar vraagt hij et examen aan voor heelmeester, dat afgenomen vordt door leden van 'de Provinciale Commissie oor Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zeeland'. Na een praktisch gedeelte dat bestaat uit het verbinden van een breuk van het boven been wordt hij door drie leden van de commissie ondervraagd over onderwerpen uit de heel kunde, de inwendige geneeskunde en de farma cie. Na beraadslaging besluit de commissie hem "als buitengewoon voldaan hebbend"4 te bevor deren tot stedelijk en plattelandsheelmeester, waarna hij in handen van de voorzitter van de Commissie de eed aflegt. In oktober vraagt hij het vroedmeestersexamen aan. Na de nodige theore tische vragen te hebben beantwoord moet hij op het fantoom - een verloskundig oefenmodel - een manuele en een instrumentele verlossing uitvoe ren. Ook nu slaagt hij en ook nu met het vleiende judicium "buitengewoon voldaan heb bend"5. Na het eerst een jaar in 's-ITeer-Arendskerke geprobeerd te hebben solliciteert hij in 1838 naai de vacante betrekking van stadsgenees-, heel- en vroedmeester van Veere waar hij, bij besluit van Afb. 1. Hendrik Karei Snoep, jongste zoon van Jan Persant Snoep en Jacoba Cornelia Hazelof. (1843-1913). Genees heer in Wolfaartsdijk (1864-1867), 's-Gravenpolder (1867- 1877) en Kapelle (1877-1913). (raz, kzgw, Zei. 111. iv- 82). Uf i 1

Zeeland | 1999 | | pagina 17