118 BOEKBESPREKINGEN tratie is voltooid uiteindelijk 213 Zeeuwse bouwwerken voorgedragen voor aanwijzing tot rijksmonument. Het betreft hier niet alleen woon huizen en overheidsgebouwen. Ook industriële bouwwerken als de coöperatieve roterij Sint An- dries bij Koewacht, verdedigingswerken (het ar senaal in Terneuzen) en straatmeubilair als de uit 1884 daterende fontein ter ere van Betje Wolff en Aagje Deken op het Vlissingse Bellamypark wer den in het kader van het Monumenten Selectie Project voorgedragen. Het boekje van Berit Sens over de geselec teerde jonge bouwkunst geeft inzage in de keuze die gemaakt is en toont aan de hand van fraaie, door Wim Helm gemaakte kleurenfoto's hoe rijk de provincie Zeeland aan jonge architectuur is. Niet alle voorgedragen monumenten worden uit voerig behandeld, hoewel zij achterin wel in een op plaats geordende lijst zijn opgenomen. Wel is ernaar gestreefd uit alle delen van Zeeland voor beelden te tonen en ook de variëteit binnen de selectie naar voren te laten komen. De publicatie begint met een beknopt over zicht van de economische ontwikkelingen in de betreffende periode en de daarmee samenhan gende vraag naar nieuwe bouwwerken. Ook worden kort de belangrijkste stilistische ontwik kelingen geschetst. Vervolgens worden streeksge wijs voorbeelden gegeven, waarbij korte informa tie over de betrokken panden wordt gegeven. Kerken en kloosters, villa's en dienstwoningen, watertorens en sluiscomplexen, fabriekspanden en muziektenten, ja zelfs de oude bibliotheek van het Zeeuws Genootschap, in 1889 naar een ont werp van J.A. Frederiks naast het pand Wage- naarstraat 1 te Middelburg gebouwd, komen hier bij aan bod. Ruim 90 voorbeelden worden aan cle hand van een of meer foto's en een korte tekst toegelicht. Soms is de verstrekte informatie wel erg kort en is zeker voor de leek - niet duide lijk waarom een bepaald object zo waardevol is dat het bescherming verdient. Dit is ten dele te wijten aan de bewust gemaakte keuze elk bouw werk in haar geheel te willen tonen, waardooi voor detailfoto's, die nu juist het bijzondere ka rakter van het gebouw of object zouden kunnen onderstrepen, zelden plaats is. Aan de lezer gaai nu de enorme rijkdom aan bouwkundige detail- van bijvoorbeeld het PZEM-gebouw aan de Poe lenclaelesingel in Middelburg of het landhuis Wel gelegen in Serooskerke (Walcheren) voorbij. Ho pelijk spoort de enkele detailfoto, die wel i.- opgenomen, de lezer aan de geselecteerde bouwwerken eens (met een verrekijker!) aan een nader onderzoek te onderwerpen. Ook van dt interieurs zijn geen afbeeldingen opgenomen. Te recht wordt regelmatig in de tekst gewezen op waardevolle onderdelen van het interieur in dt betreffende panden, maar nergens worden hiei afbeeldingen van gegeven. Nu worden deze ook niet ter bescherming voorgedragen (slechts exte rieurs kunnen in Nederland wettelijk beschermd worden), doch iets meer aandacht voor dit on derdeel zou zeker smaakmakend gewerkt hebben en er wellicht mede toe kunnen leiden dat ool< dit onderdeel van de rijksmonumenten de erken ning èn bescherming krijgt, die zij verdient. Al met al is Jonge bouwkunst geselecteerd een leuk boekje, dat terecht aandacht vraagt voor een groep interessante bouwkundige objecten en al- gids voor verkenningstochten door Zeeland goec te gebruiken is. Enig bladeren is hierbij wel ver eist. Een index ontbreekt en de plaatsen zijn bin nen de regio's niet in alfabetische volgorde ge rangschikt. Een kaart van Zeeland met daarop aangegeven de nummers van de behandelde ob jecten biedt echter uitkomst. De geïnteresseerde lezer, die nadere gegevens zoekt over de stilisti sche ontwikkelingen in Zeeland of de architecten van de geselecteerde objecten, wordt via de lite ratuurlijst achterin op weg geholpen. C.E. Zonnevylle-Heyning

Zeeland | 1999 | | pagina 48