82 HET LANDSCHAP VAN OVERFLAKKEE I' I duinen I 1 kerngebieden [PUI I aanwassen vóór 1500 I 1 aanwassen 1500 - 1600 I I aanwassen 1600 - 1700 h~H~H aanwassen 1700 - 1800 aanwassen na 1800 Figuur 1. Bedijkingsgeschiedenis van Goeree-Overflakkee (naar Teixeira de Mattos). landen te herkennen. Langs de Noordzee ont stonden enkele bedijkingen aansluitend op de duinen, vergelijkbaar met Walcheren en Schou wen, maar deze eilanden waren veel kleiner. Ze heetten Oostvoorne (tegenwoordig Voorne) en Westvoorne (tegenwoordig Goeree). Tussen deze eilanden vertonen de kaarten een blinde vlek. Jacob van Reygersberch vermeldt in zijn kroniek dat ten noorden van Schouwen-Dui- veland 'een ruijme zee plach te wesen'. Inder daad lag hier een uitgestrekt gebied van schor ren, slikken, zandplaten en getijdegeulen, dat blijkbaar niet geschikt was voor permanente be woning of inpoldering. Eén van die getijdewate ren, namelijk het gedeelte ten zuiden van Voorne en Putten, heette het Flakkee, het vlakke water, en met die naam is in feite het hele gebied gety peerd. Moernering Het is niet gemakkelijk om een betrouwbaar beeld te krijgen van dit onbewoonde schorren en slikkengebied. Betrouwbare kaarten waren er in die tijd nog niet en de loop van de verschil lende wateren zal ook wel aan wijziginger. onderhevig zijn geweest. Al in 778 wordt een wa terloop Sunnonmeri vermeld; deze liep waar schijnlijk van het gebied tussen Schouwen en Dreischor in de richting van het Haringvliet. He zuidelijke deel daarvan gaf zijn naam aan hei dorp Zonnemaire. In het noordelijke deel lag eer eiland Somerland, dat zijn naam blijkbaar ook aan de Sunnonmeri te danken had. Op dit eilanc heeft omstreeks 1220 zelfs enige tijd een kerk ge staan. In 1165 werden bepaalde gronden in hel Somerland door de heer van Voorne uitgegever

Zeeland | 1999 | | pagina 4