84 HET LANDSCHAP VAN OVERFLAKKI E Afb. 1. De kerkring te Nieuwe Tonge met het omgrachte kerkhof (foto Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Sommelsdijk) Kerneilanden Toen in de vijftiende eeuw met de definitieve be dijking van de kerneilanden werd aangevangen, hadden ze al lang een naam. Het feit dat er eeu wenlang moernering mogelijk was, wijst erop, dat ze een stabiele ligging hadden. Ze waren ook al bestuurlijk toegedeeld; voor het grootste deel behoorden ze tot de noordelijk gelegen heerlijk heden Voorne en Putten. De Voornse landen stonden bekend als Zuidvoorne over Flakkee. Hiertoe behoorden Dirksland, Melissant, Herkin- gen, Roxenisse, Onwaard, Oude en Nieuwe Kraayert, Kraayenisse, Grijsoord en Klinkerland. Putten over Flakkee bestond uit Middelharnis, Stad, Bommel en Ooltgensplaat. Tussen de gebie den van deze beide heerlijkheden lag de plaat Sommelsdijk ingeklemd; deze werd merkwaardi gerwijs tot Zeeland gerekend. Een duidelijke ver klaring hiervoor is niet te vinden, want Sommels dijk werd niet door markante grenzen van de overige platen gescheiden. Dirksland wordt in 1229 voor het eerst ge noemd. Het was toen in bezit geweest van Die- derik van Zierikzee, vandaar de naam. In 1275 is het 'een zout land', dat door Floris V als onder pand voor een schuld werd uitgegeven aan heer Albert van Voorne. In 1278 werd het volledig e - gendom van Albert. Het was toen al bewoont waarschijnlijk door enkele vissers en schaaphei - ders. Ook wordt er over moerdijken gesproker- Na een mislukte bedijkingspoging in 1413 werd het eiland in 1415 als eerste Flakkeese bodem de finitief bedijkt. Het pas gewonnen land over leefde de Sint Elisabethsvloed. De kolonisati heeft blijkbaar nogal wat tijd gekost, want pas in 1488 werd er een kerk gebouwd. Het uitgestrekte schorrengebied met de toepas selijke naam Grijsoord werd in 1284 door graa" Floris V aan Albert van Voorne uitgegeven. Even als Dirksland werd het gebruikt voor moernering In 1420 werd het door Jan van Beijeren als te be dijken gorzen, landen en slikken uitgegeven aan Pieter van Steenhuijs, maar deze bedijking is blijkbaar door de Sint Elisabethsvloed vertraagc Het Oudeland van de Oude Tonge werd als eer ste polder van Grijsoord pas in 1438 bedijkt. De kerk wordt voor het eerst vermeld in 1492. Met Herkingen had men minder geluk. Ook d t gebied werd in 1420 voor bedijking uitgegeven, maar deze onderneming mislukte. In 1482 lukte het wel, maar deze polder, waar ook al een kerk

Zeeland | 1999 | | pagina 6