WALCHEREN IN DE FRANSE TIJD 145 Afb. 3. Ravage in de Palingstraat in Vlissingen op de morgen van 15 januari 1808. Kopergravure, 111 111-291/4) p nsatie voor het verlies van Zeeuws-Vlaanderen. A s prijs voor deze ruil moet Vlissingen aan F; ankrijk worden afgestaan. In het geheim ver drag van Fontainebleau van 1807 wordt de stad Vlissingen met een strook grond rondom de stad overgedragen aan Frankrijk. Op 7 februari van ds t jaar is er een officiële plechtigheid in Vlissin gen waarbij ook notoire smokkelaars aanwezig zijn. Alle aanwezigen verheffen zich na de eed te hi bben afgelegd en toasten: 'Vive l'Empereur Na- p' iléon le Grand, vive Sa Majesté l'Impératrice Joséphine, vivent leurs Majestés le Roi en la R ine de Hollande, vivent les Princes et les Prin cesses de l'auguste Familie Impériale, etc'. Daarna begeven de aanwezigen zich naar buiten, v aar de burgerwacht wordt opgeroepen tot het ive l'Empereur'. Maar dan volgt slechts dode lijke stilte. Eén der aanwezige Franse officieren noteert dat nimmer een onderdrukte haat tegen de Fransen duidelijker naar voren trad dan op d »ze dag. Bij dit geheim verdrag werd ook geregeld dat het onderhoud van de dijken in het gean nexeerde gebied bij de Waterstaat van het Ko- ninkrijk Holland zou blijven berusten en voor zijn rekening zou zijn. De gevolgen van deze annexa tie» waren ernstig: de voornaamste burgers ver huisden naar Middelburg en lusthoven werden aan de vestingbouw opgeofferd. Midden in Walcheren lag nu de grens tussen Holland en Frankrijk, wat veel problemen ople verde voor de douane en de overige autoriteiten. Het bestuur van Middelburg wijst de koning op de merkwaardige situatie, dat hun schepen in- of uitvaren langs die tak van de Schelde waarvan de beide oevers in handen van een vreemde mo gendheid zijn, met kans op sluiting of belemme ring van de vaart, ja zelfs op de ondergang van de eens zo bloeiende koopstad. Voor het konink rijk Holland wordt Vlissingen buitenland. In april 1808 wordt een Hollandse consul benoemd, een zekere Mortier, een koopman van goede burger lijke afkomst en ordentelijk gedrag. Dit consulaat is overigens van korte duur. De gevolgen van de bezetting worden steeds rampzaliger. Dan volgt tot overmaat van ramp de watervloed van januari 1808. Het water stroomt over de dijken zodat de lager gelegen straten als vijvers vollopen. De Franse ingenieurs hadden in hun alwetendheid een dijk afgegraven, zodat daar het water met kracht naar binnen kon drin gen. Velen verdrinken, veel huisraad en koop waar wordt vernield of raakt bedorven. Veel ge bouwen worden vernield. De Engelse invasie Op 28 juli 1809 verschijnt voor de kust van Dom burg een Engelse vloot van 200 schepen met 40.000 soldaten, bedoeld om via Walcheren Vlis singen te veroveren, de Schelde te openen en

Zeeland | 1999 | | pagina 31