146 WALCHEREN IN DE FRANSE 'I I D Afb. 4. Het bombardement op Vlissingen vanaf de Engelse schepen op 13 en 14 augustus 1809. Kopergravure, 1810. (Z. KZGW, Zei. III. III-299) Antwerpen aan te vallen, en in ieder geval op zijn minst ernstige schade toe te brengen aan dit deel van Frankrijk. Op 30 juli landt men tussen Veere en Vrouwenpolder. Na een korte beschie ting wordt Veere ingenomen. Middelburg en Goes geven zich zonder verzet over. In Middel burg wordt een ordemaatregel getroffen: de bur gers wordt verzocht lichten in de vensters te zet ten. Een ander deel van de vloot vaart via de Roompot naar Zierikzee en bezet geheel Schou- wen-Duiveland. Fort Bath wordt opgegeven door een Bataafse generaal van Engelse afkomst. In de nacht van 13 op 14 augustus worden er meer dan 1100 kanonnen op Vlissingen afgescho ten, zowel vanaf zee als van de landzijde. De En gelsen gebruiken een nieuw wapen, de brandra ket, waardoor een flink deel van de stad afbrandt. Het mooie stadhuis uit 1594, gebouwd naar het voorbeeld van dat van Antwerpen, gaat verloren, met nagenoeg alle papieren en de boe kenverzameling. Monnet vlucht nog naar de bomvrije toren, maar nadat de stad in een puin hoop is veranderd geeft hij zich op 15 augustus over. De balans: 336 doden, 70 gebouwen ver nield, 247 onbruikbaar, slechts 20 onbeschadigd. Het publiek in Londen kan zich vermaken met een soort Panorama Mesdag waarop het bombar dement van Vlissingen zeer realistisch wordt ver toond. Eindelijk is De Ruyter gewroken! Toch gaat de invasie van de Engelsen uit als een nachtkaars, vanwege de Walcherse koorts. Tegenover 400 gesneuvelden staan 4.000 slacht offers van deze ziekte. De Engelsen vernielen voor hun vertrek op 24 december de vestingwe - ken en de dokken van Vlissingen. In Engelan 1 leidt één en ander tot hevige discussies in het Parlement en tot een regeringscrisis. Men oo - deelt dat een invasie in een ongezond gebied als Walcheren nooit had mogen plaatsvinden. N i hun vertrek wordt de stad enkele dagen door cl Hollanders bezet, maar op 27 december 1809 zij i de Fransen weer terug. Het eiland Walchere i wordt nu met het keizerrijk verenigd; de Frans gouverneur wenst de bevolking geluk met he t feit dat ze nu deel uitmaakt van het Franse ke - zerrijk en geroepen is om deel te hebben aan cl - gelukkige bestemming van 40 miljoen inwoner Zeeland wordt op 16 maart 1810 geannexeerc op 9 juli volgt geheel Holland. De versterkingen van cle vestingen die al onder Monnet waren begonnen, gaan met dubbel kracht verder. Vlissingen en Veere moeten vestin gen van de eerste rang worden. Het werk is vol gens tijdgenoten ontzagwekkend. Onder cle zee dijken worden mijnen gelegd. De Frans ingenieurs springen zo willekeurig en baldadi met dijken en zeeweringen om, dat men vrees voor de grootste rampen bij storm en vloed. Bi zulke grote vestingen behoren ook hospitalen Ook die worden gebouwd, omdat de bestaande niet naar de zin van de Fransen zijn. De Engelse expeditie had derhalve verstrek kende gevolgen. Het verloop ervan leidde uitein delijk tot de algehele inlijving van 9 juli 1810.

Zeeland | 1999 | | pagina 32