WALCHEREN IN DE FRANSE TIJD 147 Afb. 5. De ruïne van de VlissingsS Oostkerk na het bombardement van 1809. Tekening, J.H. Koekkoek, 1809- (ZA, KZGW, Z ;1. 111. 11-1280) 1 'et bezoek van Napoleon in 1810 Een volgend bezoek van Napoleon is in mei 1 -110. Zeeland is kort daarvoor onderdeel gewor den van het Departement van de Twee Nethen. Na zijn vertrek zal Zeeland een afzonderlijk de partement Bouches d'Escaut, Scheldemond, wor den. Napoleon zelf brengt een bezoek aan Vlis singen om de gebombardeerde en gehavende stad in ogenschouw te nemen. Hij weigert de s.eutels van de stad te aanvaarden omdat men te v iendelijk was geweest jegens de Engelsen. Hij i.- bovendien zeer ontstemd over het verloop van d Engelse invasie en de overgave van Monnet. In een slechte bui vertrekt hij naar Middelburg, weigert opnieuw de sleutels van de stad omdat deze ook aan de Engelsen zouden zijn aangebo den en omdat men de stad toen zou hebben ver- 1 eht. Burgemeester Schorer ontkent beide feiten, naar desondanks noemt Napoleon hem een s ihurk die gestraft moet worden. De vroede va deren van Middelburg nemen dit niet en vragen felet. Zij leggen uit dat hun godsdienst hen leert het over hen gestelde gezag te erkennen. Zij heb ben dus gehandeld als goede burgers. Dit sprak Napoleon blijkbaar aan, want hij nam vervolgens riendelijk afscheid van de burgemeester. Het bezoek van Napoleon in 1811 Op 24 september 1811 bezoekt de keizer op nieuw de vloot te Vlissingen, waar hij vanwege het slechte weer vier dagen aan boord moet blij ven. Eerst op de 27e kan hij aan land worden ge bracht. De loods die hem aan wal brengt krijgt een jaartoelage en het Legioen van Eer. Napoleon bezoekt de werken in Vlissingen, gaat naar Mid delburg en bezoekt Veere, waar hij met muziek en vlaggen wordt verwelkomd, keert terug naar Vlissingen en vertrekt daarna naar Antwerpen. In Vlissingen bekritiseert hij weer de opstelling je gens de Engelsen. Maar, en dat is curieus, hij be zoekt daar ook de vrijmetselaarsloge 'L'Astre de fOrient', waarvan ook een aantal in Vlissingen wonende Engelsen lid was. Overigens is het on bekend waar Napoleon is toegetreden tot de vrij metselarij. Vermeldenswaard is zijn bezoek aan Noord- Holland, waar Amsterdamse kooplui hem onom wonden te kennen geven dat de blokkade geen enkel effect zal hebben op Engeland, dat heer en meester blijft van de zeeën. Dat moet hard zijn aangekomen. Alle drie de pogingen Engeland te treffen, de tocht naar Egypte, de invasie en de blokkade, zijn een groot fiasco geworden. Overi gens werd hij steeds met groot gejuich door een grote menigte ontvangen. Slechts een enkeling,

Zeeland | 1999 | | pagina 33