124 DE SINT-PIETERSKERK TE MIDDF.LBUI-G i Afb. 3. De kerk gezien vanuit het zuidoosten. De top van de gevel tussen schip en koor is in 1598 afgebroken en vervar- gen door een houten gevel bekleed met leien waarin een raam is geplaatst. Aquarel, 1836, door J.J.F. Grauss, eigendo: i Zeeuws Archief, (foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg) dracht van de Staten is er voor hen, ter nage dachtenis en als voorbeeld voor het nageslacht, een graftombe, vervaardigd door Rombout Ver hulst, opgericht.'" Het grafmonument, gereed in 1683, wordt tegen de muur van de zuidbeuk ge plaatst. In het graf van de Evertsens zijn later nog drie luitenant-admiraals Evertsen, te weten twee zonen van Cornelis en een zoon van Johan, bij gezet. Het praalgraf is in 1818, mede door be moeienis van het Zeeuws Genootschap, op kos ten van het rijk overgebracht naar de Nieuwe Kerk. Ook vermeldenswaard is dat de Oost-Indische vorst Abdul Hamid, die in 1602 door de sultan van Atjeh in gezantschap naar prins Maurits was afgevaardigd, in de Oude Kerk is begraven. Kort na aankomst te Middelburg overleed Hamid waarna hij met grote luister voor rekening van de Oost Indische Compagnie begraven is.20 Naast de grafzerken bevonden zich aan de wanden en de pilaren van de kerk vele wapen borden. Was iemand in de kerk begraven dan werd vaak in de nabijheid van het graf een bord opgehangen, waarop zijn wapen en het jaartal van geboorte en overlijden waren vermeld.2' Na de komst van de Fransen in 1795 geeft de rege ring in 1798 bevel alle tekenen van onderscheid uit de kerken te verwijderen. In de Oude Ker c hangen niet minder dan 434 wapenborden, d; oudste dateerde uit 1583 en de jongste uit 1792. 2 De borden konden door de families, die daar recht op hadden, opgehaald worden, de overigen zijn kapot geslagen. De tenietgang van de Sint-Pieter Op 30 juli 1809 landden de Engelsen met eer groot leger op Walcheren. Een groot aantal En gelse soldaten moest in Middelburg worden inge kwartierd waarvoor onder andere de Oude Kerl is gebruikt. Volgens het dagboek van J.H. Schore - (de toenmalige burgemeester van Middelburg) zijn op 1 september 1809 1800 soldaten in de Oude Kerk ondergebracht.23 De kerk heeft veel t< lijden van de inkwartiering. Na het vertrek van de Engelsen uit Walcheren, 23 december 1809, is de toestand van het kerkgebouw erbarmelijk. De kerk, waar de laatste dienst 27 augustus 1809 it gehouden, wordt niet meer gebruikt. De Midde - burgse bevolking is sterk afgenomen waardoor het aantal predikantsplaatsen gedaald is van 12 naar 8. Wel wordt de kerk, als enige in Midde- burg, na het vertrek van de Fransen weer ge-

Zeeland | 1999 | | pagina 6