MEDEDELINGEN 163 Senootschapscolleges 1999-2000 n januari en februari 2000 wordt serie m van de Genootschapscolleges verzorgd. De lezingency- ;lus is getiteld 'De grote verhalen'. De lezingen worden gegeven op 21 en 28 januari en 4 en 11 februari 2000 door prof. dr. J.M.M. de Valk. Voor meer informatie raadplege men de folder over de Genootschapscolleges. Genootschapsagenda 2000 De Genootschapsagenda 2000, getiteld 'Lering en vermaak', is in juli verschenen. Zolang de voor raad strekt, zijn extra exemplaren te verkrijgen bij liet secretariaat van het Genootschap. De leden prijs bedraagt 22,50 per stuk. Nieuwe prentbriefkaart De nieuwe prentbriefkaart is dit jaar eerder ver schenen dan gebruikelijk. Zie voor wijze van be stellen en prijzen het septembernummer 8/3 van het tijdschrift Zeeland. Werkgroep Historie en Archeologie De Jacob Catsprijs voor Zeeuws historisch onder zoek: opvulling van leemten in het historisch on derzoek. over Zeeland De 13de Historische Studiedag van de Werkgroep Historie en Archeologie, getiteld Geivoon en toch bijzonder: alledaagse geschiedenissen uit het Zeeuwse verleden die op 30 oktober jl. in Zierik- zee plaatsvond, werd dit jaar georganiseerd in sa menwerking met de Stichting Regionale Ge schiedbeoefening Zeeland (srgz). Daarmee werd andermaal aangegeven dat samenwerking op his torisch gebied in Zeeland niet alleen vaak nood zakelijk is, maar tevens dat het kan leiden tot bij zondere evenementen. Op de studiedag werd ook de tweede, herziene druk van de Lijst van leemten gepresenteerd en vond de aankondiging plaats van de Jacob Catsprijs voor Zeeuws histo risch onderzoek. De Lijst van leemten heeft als doel verder histo risch onderzoek over Zeeland te stimuleren en een handreiking te bieden voor studenten en an dere onderzoekers een Zeeuws onderwerp voor studie te kiezen. De eerste exemplaren van de herziene Lijst van leemten werden op 30 oktober 1999 uitgereikt aan mr. J.J.P.M. Asselbergs, burge meester van Schouwen Duiveiand en aan Kees Slager, lid van de jury voor de Jacob Catsprijs. Gedurende vele jaren werd de eerste druk, uitge geven in 1984 door de Werkgroep Historie en Ar cheologie, gebruikt door studenten, wetenschap pers en amateur-onderzoekers bij het kiezen van een onderwerp, maar na tien jaar was de voor raad op. Er bestond behoefte aan een geactuali seerde leemtenlijst. Tezamen met de Werkgroep Wetenschappelijke Geschiedschrijving Zeeland van de srgz werd de lijst nieuw leven ingeblazen. Het is echter niet zo dat deze tweede druk korter is dan die uit 1984. In de tussenliggende periode zijn weliswaar de nodige leemten opgevuld, maar tegelijkertijd is een verschuiving in aandachtsge bieden opgetreden waardoor nieuwe leemten worden ervaren. In Nehalennia nr. 124 (winter 1999) is een overzicht opgenomen van onderwer pen voor historische onderzoeksprojecten, welke buiten de Lijst van leemten zijn gehouden, omdat ze eigenlijk alleen projectmatig uitgevoerd kun nen worden. De Lijst van leemten kan gratis worden aange vraagd bij de secretariaten van de Werkgroep His torie en Archeologie (p/a Zeeuws Archief, Post bus 70, 4330 AB Middelburg, tel. (0118) 67 88 00) en van de Werkgroep Wetenschappelijke Ge schiedschrijving Zeeland (p/a Zeeuwse Biblio theek, Postbus 8004, 4330 EA Middelburg, tel. (0118) 65 42 10). De lijst is ook te raadplegen op Internethttp ://wwwzeeuwsarchief, nl/srgz/leem- ten.htm. Om de Lijst van leemten meer bekendheid in Nederland en Vlaanderen te geven en daarmee het historisch onderzoek over Zeeland te stimule ren, zal een prijs worden toegekend voor recent bijzonder Zeeuws onderzoek: de Jacob Catsprijs. Als geen andere wordt de naam Jacob Cats (1577-1660) nog altijd geassocieerd met Zeeland en geschiedenis, waarmee een brede bekendheid van de prijs kan worden bereikt. Aan de hand van nominaties door het publiek zal een beperkt aantal studies worden geselec teerd, waarover een deskundige jury een oordeel zal vellen. De prijs zal in tweevoud worden uit gereikt, namelijk voor een boek en voor een arti kel. De criteria voor de toekenning van de prijs zijn dat de publicatie een leemte in de kennis van de geschiedenis van Zeeland moet vullen, het een originele, baanbrekende en vernieuwende studie is en gebaseerd is op gedegen historische kennis en onderzoek. De publicaties moeten ver schenen zijn in het tijdvak 1990 tot en met 1999- Het gaat dus niet om nog te verrichten onder zoek, maar om reeds gepubliceerde boeken en artikelen. De nominatie sluit op 1 maart 2000 en wordt uiterlijk 1 april 2000 opgesteld door een nominatiecommissie. In het najaar van 2000 zal de bekendmaking en uitreiking van de prijs

Zeeland | 1999 | | pagina 49