14 HAVENPLAATSEN IN ZEELAND Afb. 4. De plattegrond van Goes circa 1550, getekend door Jacob van Deventer. ZA, KZGW, Zei. 111. 1-446. verder de marskramer, de kleermaker, de kleine brouwer, de wagenmenner, de kleine schuitschip- per, de verkoper van tweedehands kleren, de ke tellapper, de barbier, de houthakker, de schaap scheerder, alsook de molenaar, de fruitverkoper en zij die wol of vis uit de hand op de markt ver kopen. Kortom, men ziet hier Middelburg al hele maal voor zich als regionaal marktcentrum. Zeer informatief is vanaf ca. 1270 het Engelse ar chiefmateriaal. Tal van oorkonden lichten ons in over een lang slepend en ingewikkeld handels- conflict tussen enerzijds Engelse en anderzijds Hollandse en Zeeuwse kooplieden gedurende de jaren 1271-1281. Wederzijdse beslagleggingen, onderhandelingen, handelsverboden en ordinaire zeeroverij een in Engeland gevreesde zeerover is bijvoorbeeld Judas van Zierikzee - wisselen el kaar jarenlang af, met als dieptepunt een aanval in 1275 door veertien Zeeuwse koggen op de ha ven van Londen, bedoeld om de Londense koop lieden met wie de Zeeuwen een geschil hebben, te belagen en te beroven. Naar aanleiding daar van worden in Engelse havens goederen en sche pen van Hollandse en Zeeuwse handelaren in beslag genomen, voor zover bekend afkomstig uit Vlaardingen, Dordrecht, Middelburg, Kort- gene, Wolfaartsdijk en Arnemuiden. Vanaf midden jaren tachtig zijn rekeningen be waard van de in Engelse havens geheven belas ting op de uitvoer van wol, wolvellen en huiden. Negen van deze rekeningen uit de periode 1286-1298 zijn uitgegeven door H.J. Smit. Zij ge ven een redelijk representatief beeld van de wol- uitvoer uit vijf havens aan de Engelse oostkust ten noorden van Londen, te weten: Ipswich, King's Lynn, Boston, Hull en Newcastle. Aller eerst vijf rekeningen uit de jaren 1286-1294, een periode waarin de handel met Engeland van zo wel Vlaanderen als Holland en Zeeland weinig belemmeringen ondervindt. Van de 211 aangesla gen schippers komen er 30 uit Engeland, 35 uit Vlaanderen - waarvan maar liefst 12 uit Biervliet - 46 uit Frankrijk en 53 uit het graafschap Hol land en Zeeland, waarvan vier uit Holland (uit Dordrecht en Schiedam) en 49, oftewel ruim 23% van het totaal, uit Zeeland: namelijk 20 uit Mid delburg, 8 uit Kortgene, 7 uit Zierikzee, en klei nere aantallen uit Maarland/Brielle, Westkapelle, Vlissingen, Kats, Wolfaartsdijk en Goes. De Zeeuwse schippers nemen 18,5% van de uit ge noemde Engelse havens uitgevoerde wol voor hun rekening, 9% van de uitvoer van wolvellen en 19,5% van die van huiden. Zij varen voor re kening van kooplieden uit vooral Engeland, Duitsland en Frankrijk en verder uit het Luikse, Vlaanderen en Brabant. Een deel van de wol is van de schippers zelf of van andere Zeeuwse kooplieden, mogelijk bestemd voor de lakenin dustrie in Zeeland. Vervolgens vier rekeningen uit de periode 1294—1298, een periode van oorlog tussen enerzijds Engeland en anderzijds Frankrijk en Vlaanderen. Van de 196 schippers die dan worden aangeslagen, komen er drie uit Holland, allen uit Dordrecht, en 75 uit Zeeland, dat is ruim 38% van het totaal, daarnaast 32 uit Engeland en toch ook nog 24 uit Vlaanderen. Van de 75 Zeeuwse schippers zijn er 32 uit Middelburg, 13 uit Zierikzee, 12 uit Kats, 7 uit Kortgene, en ver der enige uit Maarland/Brielle, Westenschouwen, Westkapelle, Vlissingen, Veere, Arnemuiden en Biezelinge. Qua vracht vervoeren cle Zeeuwse schippers in deze periode vanuit genoemde En gelse havens 50% van alle wol, ruim 56% van de wolvellen en ruim 35% van de huiden. Het ver schil met de periode 1286-1294 is duidelijk en waarschijnlijk mede te wijten aan het voor een groot deel wegvallen van de Franse en Vlaamse vrachtvaart. Ook nu varen de Zeeuwen het meest voor Duitsers en Engelsen, en daarnaast veel meer dan voordien voor Italianen en Brabanders. Juist in de tijd van stagnerende handel tussen En geland en Vlaanderen lijkt de Brabantse lakennij verheid in toenemende mate gebruik te maken van Engelse wol naast inheemse wol. Het valt op dat in de Engelse rekeningen als plaatsen van herkomst van de aangeslagen schip pers naast Middelburg en Zierikzee voor het eerst een breed scala van andere havenplaatsen in Zeeland wordt genoemd. Ik som nog eens op: Maarland/Brielle, Westenschouwen, Vlissingen,

Zeeland | 2000 | | pagina 15