HAVENPLAATSEN IN ZEELAND 15 Veere, Westkapelle, Arnemuiden, Kats en Kort gene, heide laatste met een opvallend groot aan tal vermeldingen. Goes en Biezelinge en verder het eiland Wolfaartsdijk. Enkele van deze plaat sen zijn en passant al eerder genoemd, met name Westkapelle, dat in 1223 stadsrecht krijgt en in 1276 een privilege van Floris v voor de IJselste- den meebezegelt. Er zijn ook andere gegevens die wijzen op een rol van al deze nederzettingen als haven-, han dels- of vissersplaatsen. Zo verwerft in 1267 het ambacht Goes van Floris v tolvrijdom voor het hele graafschap, net als Tholen in 1290. In 1291 geeft de hertog van Brabant tolvrijdom voor het gebied van zijn hertogdom aan Tholen, en in 1296 aan Westenschouwen en Goes. Op Noord- Beveland lijkt naast Kats en Kortgene ook Eme- lisse meer dan een puur agrarische nederzetting te zijn. Er zijn daar in 1308 lombarden gevestigd, Noord-Italiaanse bankiers, en bovendien is er al in 1230 een gasthuis, net als in Middelburg en Zierikzee. Een dergelijk gasthuis, dat in eerste in stantie diende voor het huisvesten van zieke rei zigers en vreemdelingen, blijkt er in 1232 ook te zijn in Schoudee in het oosten van Zuid-Beve land. evenals in 1271 in Domburg en in Vlissin- gen. Voor wat betreft de wijze van ontstaan en de ouderdom van deze nederzettingen kan men twee groepen onderscheiden. Ten eerste haven plaatsen, ontstaan in samenhang met de aanwe zigheid van een geschikte haven, waar vroeg in de dertiende eeuw ook een parochiekerk staat, en die zo het centrum vormen van een parochie en, volgens het recht van die tijd, tevens van een ambacht, het lokale bestuursdistrict. Dat geldt bij voorbeeld voor Goes, Reimerswaal, Kortgene en Kats. Van dergelijke plaatsen mag men aannemen dat zij ten tijde van de stichting van de be treffende parochiekerk als havenplaats aanwezig zijn. Het betekent dat plaatsen als Goes en Kats er rond 1200 al wel zullen zijn geweest; de pa rochiekerken ter plaatse stammen namelijk op zijn laatst uit die tijd. Daarnaast is er echter een tweede groep, een categorie die expliciet wordt genoemd in de keur van Zeeland van 1290, namelijk havenplaatsen die zelf in de dertiende eeuw (nog) geen kerk hebben en binnen parochie en ambacht waartoe zij behoren een eind van het centrale kerkdorp verwijderd liggen. Bijvoorbeeld Biezelinge in de parochie Kapelle, de havenplaats Veere in de pa rochie Zanddijk, Nieuw-Vlissingen in de parochie Oud-Vlissingen, de havenplaats Tholen in de pa rochie Schakerloo, en Brouwershaven in de pa rochie Brijdorp. Het ziet ernaar uit dat deze ha- Afb. 5. Gezicht op Veere vóór 1562. Kopergravure. ZA, KZGW, Zei. 111. 1-342.

Zeeland | 2000 | | pagina 16