16 HAVENPLAATSEN IN ZEELAND Afb. 6. Kaart van Vlissingen uit 1570 door landmeter Pieter Cornelisz. Poel waarop Oud- en Nieuw-Vlissingen te zien zijn. Algemeen Rijksarchief, inv. kaarten nr. 3492, foto ZA, KZGW, Zei. 111. 1-365. venplaatsen in cle tijd van de stichting van de re spectieve parochies waarin zij gelegen zijn niet de centrale woonplaatsen zijn geweest, en mis schien zelfs nog niet hebben bestaan. Een aanwij zing voor het laatste vindt men in de namen Oud- en Nieuw-Vlissingen. De parochie Vlissin gen bestaat onder die naam in 1235, maar de ne derzetting waar de kerk staat wordt in 1264 plot seling Oud-Vlissingen genoemd, hetgeen wil zeggen dat er intussen binnen de parochie een tweede nederzetting is gevormd, namelijk de ha venplaats Nieuw-Vlissingen, het huidige Vlissin gen, een kleine kilometer ten zuidoosten van Oud-Vlissingen. Ook van andere plaatsen van dit type kan men vermoeden dat zij niet ouder zijn clan het midden van de dertiende eeuw, en bovendien, dat zowel de Zeeuwse ambachtsheren - de lokale bestuur ders - als de graaf aan het ontstaan van deze plaatsen volop hebben meegewerkt. Heel duide lijk is dit op Schouwen in 1286, wanneer Floris v een overeenkomst sluit met Pieter Nobel en fami lie, ik vermoed burgers van Zierikzee, eigenaren van het poldertje Seer Claiskinder Nieuweland, gelegen buiten de oostelijke dijk van Schouwen in het ambacht Brijdorp. Afgesproken wordt dat zij daar op gezamenlijke kosten een haven zullen aanleggen en een dorp zullen stichten, waarvan de helft aan de graaf zal toebehoren. Tegelijk koopt de graaf van heer Jan van Renesse, de am bachtsheer ter plaatse, diens ambachtsheerlijke, dus lokale publieke rechten in het genoemde poldertje en over de aangrenzende percelen bin nendijks, terwijl men tevens de uitwatering van Brijdorp in de nieuwe haven regelt. Kortom: hier wordt de havenplaats in het ambacht Brijdorp ge sticht, die bij Melis Stoke in diens Rijmkroniek nog Brijdorpersluis, maar kort daarna Brouwers haven heet. Voor de ontwikkeling van deze nieuwe havenplaats spant graaf Floris v zich ook buiten zijn graafschap in. In 1288, dus twee jaar later, geeft de hertog van Brabant namelijk tolvrij dom in zijn hertogdom aan de twee nieuwe ste den die graaf Floris v van plan is te bouwen, te weten een op Schouwen in Brijdorp - dat is dus Brouwershaven - en de andere bij Arnemuiclen. Het geval Arnemuiden is eveneens interessant, maar daar ga ik hier nu niet op in. Van een ambachtsheerlijke havenplaats vindt men een schitterend voorbeeld in het ambacht en de parochie Zanddijk op Walcheren. In een oor konde uit 1282 draagt Wolfert van Borsele, am bachtsheer in Zanddijk, een aantal van zijn goe deren aldaar op aan gravin Beatrix, de vrouw van Floris v, om dit bezit vervolgens weer in leen te rug te ontvangen. De bezittingen van Wolfert om vatten zijn kasteel (Zandenburg) en verder de watermolen, het molenwater, de haven, het ha-

Zeeland | 2000 | | pagina 17