18 HAVENPLAATSEN IN ZEELAND Zeeuwse schippers en kooplieden als vrachtvaar ders tussen Engeland en het vasteland in op dracht van lieden van allerhande nationaliteit. Opvallend is daarnaast de positie van Zeeland als het voorland van het hertogdom Brabant, met name van Antwerpen. Het handelscontact betreft hier onder andere de leverantie van zout en zee vis ten behoeve van Antwerpen en alle meer landinwaarts gelegen Brabantse steden. Rond 1200 kent Zeeland twee centrale plaat sen, Middelburg en Zierikzee, nederzettingen met handel en scheepvaart, een centrumfunctie op kerkelijk en bestuurlijk gebied en eigen stedelijk recht, kortom plaatsen die men steden pleegt te noemen. Daarnaast zien wij in de dertiende eeuw een aantal kleinere havenplaatsen, voor een deel pas dan gesticht, waarvan de opkomst te maken heeft met veel meer dan ik hier in kort bestek heb kunnen behandelen, maar in ieder geval met de visserij en de uitvoer van vis, alsook met de vrachtvaart op Engeland. Daarbij profiteert vooral het woltransport door Zeeuwse schippers vanuit Engeland van de stagnerende Engels-Vlaamse contacten in de jaren negentig en de opkomst van de lakennijverheid in de Brabantse steden. Uitgegeven bronnen en literatuur Boer, D.E.H. de. 'Florerend vanuit de delta. De handelsbetrekkingen van Holland en Zeeland in de tweede helft van de dertiende eeuw'. In: D.E.H. de Boer, E.H.P. Cordfunke, H. Sarfatij (red.). Wi Florens. De Hollandse graaf Floris Vin de samenleving van de 13e eeuw, Utrecht 1996, blz. 126-152. Henderikx, P.A. 'De stad. Ontstaan en ruimtelijke ontwikkeling van Veere tot ca. 1400'. In: E. Vree- negoor, J. Kuipers (red.). Vondsten in Veere. Mid- deleeuwse voorwerpen uit een beerput van huis 'In den Struys'. Abcoude, Amersfoort, Middelburg 1996, blz. 13-19. Henderikx, P.A. 'Het ontstaan en de vroegste ont wikkeling van Zierikzee (tot ca. 1300)'. Kroniek van het land van de zeemeermin (Schouwen-Dui- veland) 1997, blz. 5-26. Huizinga, J. Burg en kerspel in Walcheren. Am sterdam 1935 (Mededeelingen der Koninklijke Akademie van Wetenschappen, afd. Letterkunde, 80 serie B nr. 2). Jansen, H.P.H. 'Handel en nijverheid 1000-1300'. In: Algemene geschiedenis der Nederlanden, dl. 2, Haarlem 1982, blz. 148-186. Koch, A.C.F., J.G. Kruisheer (ed.). Oorkonden- boek van Holland en Zeeland tot 1299- 's-Graven- hage, Assen, Maastricht 1970-1997. 4 dln. (ver schenen tot 1291). Kruisheer, J.G. 'Het ontstaan van de oudste Zeeuwse stadsrechtoorkonden'. In: C.M. Cappon e.a. (red.), Ad fontes. Opstellen aangeboden aan prof. dr. C. van de Kieft ter gelegenheid van zijn afscheid als hoogleraar in de middeleeuwse ge schiedenis aan de Universiteit van Amsterdam. Amsterdam 1984, blz. 275-304*. Smit, H.J. 'Handel en scheepvaart in het Noord zeegebied gedurende de 13e eeuw. Bijdrage tot de kennis van de opkomst van den Hollandschen en Zeeuwschen handel'. Bijdragen voor Vader- landsche geschiedenis en oudheidkunde vi-7 (1928) blz. 161-204. Smit, H.J. (ed.). Bronnen tot de geschiedenis van den handel met Engeland, Schotland en Ierland. 's-Gravenhage 1928. 2 dln. (Rijks Geschiedkun dige Publicatiën, grote serie 65, 66).

Zeeland | 2000 | | pagina 19