34 AANWINSTEN In 1994 publiceert de Maatschappij voor Ge schiedenis en Oudheidkunde te Gent in de Han delingen Nieuwe reeks een lezenswaardig artikel van Elisabeth den Hartog: 'Het maecenaat van Fi- lips van de Elzas en zijn opvolgers; Over de oor sprong van het Ingeborgpsalter en de verbreiding van de 'Muldenstil". Het noorden van Frankrijk behoorde tot 1182 aan de Vlaamse graaf Filips van de Elzas, die door historici wordt gezien als een van de machtigste mannen van zijn tijd. Hij hield er een weelderige hofhouding op na, was beschermheer van dichters en waarschijnlijk ook van beeldende kunstenaars, en speelde een be langrijke rol aan het Franse en Engelse hof. In Gent vinden we boven de toegangspoort van het Gravensteen nog een herinnering aan het maece naat van Filips: 'In het jaar van de menswording 1180 deed Filips, graaf van Vlaanderen en Ver- mandois, zoon van graaf Diederik en Sibylla dit kasteel bouwen'. In de literatuur aangaande wer ken die tijdens Filips' leven zijn ontstaan in het noorden van Frankrijk, vindt men volgens de au teur weinig verwijzingen naar het feit dat deze gebieden tot het machtsbereik van Filips behoor den. Zij probeert aan te tonen dat het zeer waar schijnlijk is dat Filips van de Elzas de opdrachtge ver was van onder andere een belangrijk manu script, het 'Ingeborgpsalter'. Ook houdt ze het voor mogelijk dat de 'Muldenstil' aan zijn hof is ontstaan. De Muldenstil was in de jaren twintig en dertig van de dertiende eeuw een van de hoofdstromingen in de gotische kunst. Als het 'Ingeborgpsalter' inderdaad in 1180 in opdracht van Filips is gemaakt, is het een der vroegste voorbeelden van de Muldenstil en zou die stijl vanuit het Vlaamse hof verbreid zijn. Tot besluit een publicatie van de Steiermarki- sche Landesbibliothek (Mitteilungen 1998) uit het Oostenrijkse Graz over een middeleeuws onder werp, en wel het 'Siegelgebrauch und Wap- penführung der Bischöfe von Seckau in Mittelal- ter und früher Neuzeit, teil i: 1218-1337'. Ludwig Freidinger beschrijft het ontstaan van het bisdom in 1218 onder bisschop Karl, tot 1337, het sterf jaar van Heinrich m von Burghausen. De bis schoppen van die jaren gebruikten vaak meer dan een zegel. De auteur bespreekt de afbeeldin gen op de zegels, geeft maten, rondschriften en verdere bijzonderheden. G.G. Trimpe Burger-Mekking

Zeeland | 2000 | | pagina 35