8 DE VERSCHRIFTELIJKING IN ZEELAND Afb. 5. Gebroken zegelstempel van de stad Vlissingen (vijf tiende eeuw), onbruikbaar gemaakt door het dubbel te slaan. ZA, KZGW, collectie zegels en stempels nr. 91. schaarambacht lijkt een eigen rijkje te vormen, met een eigen minikanselarij en als schrijver de plaatselijke parochiegeestelijke, door de am bachtsheren gekozen uit hun eigen vertrouwelin gen of misschien wel hun eigen familie. De achtergrond van het toenemend gebruik, van het schrift In het voorafgaande heb ik getracht duidelijk te maken dat het schrift veel vroeger en veel dieper in Zeeland is doorgedrongen dan op basis van het beschikbare materiaal het geval lijkt te zijn. Zowel in de steden als op het platteland speelt het schrift reeds aan het begin van de dertiende eeuw een rol. Zeeland is hierin vroeger dan Hol land, maar het proces lijkt hier wel ten dele an ders te zijn verlopen. Ook in Holland betreffen de eerste schriftelijke activiteiten in de steden de opstelling van eigen rechtsregels, maar enkele decennia daarna doet zich daar een exorbitante toename voor van het aantal oorkonden op naam van schepenen. Die explosieve groei is onlosma kelijk verbonden met de economische opgang van Holland en de behoefte van particulieren aan schriftelijke bewijzen is de motor van het proces van verschriftelijking. In Zeeland komt de ver vaardiging van dergelijke oorkonden pas in de veertiende eeuw goed op gang. Het schrift wordt dan echter al geruime tijd intensief gebruikt in andere ambtelijke geschriften dan oorkonden. De vraag die zich ten slotte opdringt, is, wat mensen ertoe heeft gebracht allerhande zaken op schrift te gaan stellen. We komen hier terug op het veranderingsproces dat zich in de dertiende eeuw in Zeeland voltrok. Op vele punten lijkt Zeeland voor te lopen op Holland. De opgang van de economie en de internationale handel doet zich in de Zeeuwse steden, met name in Middelburg en Zierikzee, eerder voor dan in Hol land. Dat in Zeeland ook het proces van ver schriftelijking vroeger begint, wijst erop dat er een relatie moet zijn. Wat het platteland betreft, lijkt Zeeland in die tijd een veel dichtere bevol king te kennen dan Holland. Alleen al de vele kerkstichtingen in de twaalfde en vroege der tiende eeuw wijzen op een sterke bevolkings groei. De maatschappij wordt in Zeeland al eer der dan in Holland drukker en complexer. Dat proces heeft onmiskenbaar bijgedragen aan het vroege gebruik van het schrift. De nauwe contac ten met Vlaanderen, waar het schrift al langer een belangrijke plaats innam, zal ook een rol hebben gespeeld. Daarnaast zijn ongetwijfeld de politieke verwikkelingen van belang geweest. Dit artikel is niet de plaats om op dit aspect in te gaan. Daar voor zij verwezen naar de bijdrage van Kruisheer elders in dit themanummer. In dit artikel staat de vroege doordringing van het schrift in het Zeeland van de dertiende eeuw centraal. De indruk zou kunnen ontstaan dat we hier met een verregaand verschriftelijkte samenle ving te maken hebben, maar dat is niet het geval. Het is slechts een kleine bovenlaag van de bevol king voor wie het schrift echt een rol speelt, na melijk de elite in de steden en op het platteland. In hoeverre deze personen zelf de kunst van le zen en schrijven machtig waren, is onduidelijk. Bovendien krijgen vele, zo niet de meeste zaken nog steeds mondeling hun beslag. Er is echter nog een ander aspect: vroeg en laat zijn relatieve begrippen, en dat geldt ook ten aanzien van de verschriftelijking. Dat ik over vroege verschriftelij king van Zeeland spreek, heeft natuurlijk alles te maken met het feit dat ik het proces in relatie tot het late Holland beschouw; zo u wilt is dit Hol- landocentrische geschiedschrijving. Was Zeeland aan Vlaanderen toegevallen, dan was dit artikel wellicht geschreven door een Vlaming en had deze de late verschriftelijking van Zeeland behan deld. Verantwoording Dit artikel is een bewerkte versie van een op 6 november 1998 in Middelburg gehouden lezing. Ter verantwoording volgt hieronder een korte be redeneerde bibliografie. Zie voor het proces van verschriftelijking als onderdeel van de studie naar communicatie in de Middeleeuwen M. Mostert (ed.), Communicatie in de middeleeuwen; Studies over de verschriftelij king van de middeleeuwse cultuur (Hilversum 1995; Amsterdamse historische reeks, grote serie

Zeeland | 2000 | | pagina 9