Ten geleide Aan ons overgeleverde geschriften vormen voor de historicus belangrijk bronnenmateriaal om het verleden te reconstrueren en ontwikkelingen die zich hebben voorgedaan te analyseren. Dit num mer van Zeeland is gewijd aan een van de oudste schriftelijke bronnen, de keuren, en aan de mid deleeuwse samenleving waarin zij als rechtsregels ontstonden en dienst deden. Rond dit thema, 'het Zeeland van de keuren', werd op 16 november 1998 in de Koorkerk te Middelburg een sympo sium gehouden naar aanleiding van het verschij nen van het boek Het ontstaan van de dertiende- eeuwse Zeeuwse landkeuren van dr. J.G. Kruis heer. Het symposium werd georganiseerd door de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zee land, het Rijksarchief in Zeeland, het P.J. Meer- tens Instituut van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen en de Provincie Zeeland. De redactie van Zeeland is de sprekers erkenteljk voor hun bereidwilligheid cle lezingen te bewerken tot artikelen, zodat deze geplaatst kunnen worden in voorliggende thema-afleve ring. De eerste bijdrage is gewijd aan het in de der tiende eeuw in Zeeland snel opkomende gebruik van het schrift. E.C. Dijkhof gaat in op dit proces van verschriftelijking in het stedelijk bestuur en bij de ambachtsheren op het platteland. P.A. Hen- derikx geeft een aan de schriftelijke bronnen ont leend beeld van de vroegste economische ont wikkeling van Zeeuwse havenplaatsen. J.G. Kruisheer richt zich in zijn bijdrage op het platte land, en schetst, vertrekkend vanuit de Zeeuwse landkeuren, de machtsstrijd tussen de graaf van Holland en de Zeeuwse ambachtsheren. Ten slotte trekt D.P. Blok in zijn slotbeschouwing en kele grote lijnen, op grond waarvan hij betoogt dat de ontwikkelingen die zich in de twaalfde en dertiende eeuw in Zeeland voordeden, geen voortzetting van de oude situatie waren. Het oor- kondenmateriaal geeft ons dus inzicht in nieuwe ontwikkelingen. Tot besluit vraagt de auteur aan dacht voor de uitbreiding van het bewoonde ge bied in de tiende tot de twaalfde eeuw en de si tuatie van de landbouw, twee aspecten waarover de oorkonden zwijgen. Hoewel los staand van het symposium, zijn ook de gebruikelijke rubrieken in Zeeland aan het thema gewijd. W. Dirksen, conservator hand schriften van het Zeeuws Genootschap, bespreekt de gang van zaken rond een prijsvraag over de keuren van Zeeland die het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen in 1788 uitschreef. Als laatste volgt een overzicht van aanwinsten in het ruilverkeer aangaande publicaties betreffende de Middeleeuwen en een bespreking van het eerder genoemde boek van Kruisheer. Zowel voor de geschiedenis van als de ge schiedbeoefening in Zeeland was de periode van de twaalfde tot de veertiende eeuw van groot be lang. De redactie van Zeeland presenteert u graag de inzichten die de auteurs aan overwe gend nieuw onderzoek hebben ontleend. De redactie Afb.l. Kaart van Vlaande ren met rechtsboven de Zeeuwse eilanden, tweede helft zestiende eeuw. Ko pergravure. Zeeuws Ar chief (ZA), KZGW, Zei. 111. 1-628.

Zeeland | 2000 | | pagina 2