CORNELLS PRONK 45 Afb. 12. Cornelis Pronk, Arnemuiden met gezicht op de Middelburgse Poort met detail van het getijde-uurwerk. Schets boek blz. 50/51. Collectie Rijksmuseum Amsterdam inv. nr. RP-T-1970-4. dus aan de oostzijde van de Oude Vlissingseweg hebben gelegen, tussen Veldzigt en de Spinhuis- weg. Op de tekening zien we op de achtergrond de bomen langs de weg. Het gebouw staat dwrars op de weg, met de voorgevel naar het zuiden. Wellicht woonde de afgebeelde knecht in het aangebouwde huisje aan de rechterzijde. Gillis Pauwelsz (of Paulus) de jonge (hij was het die Pronk en De Haen op bezoek kreeg) behoorde tot een doopsgezinde Middelburgse familie. Dat is interessant, omdat ook Pronk doopsgezind was en het dus voor de hand ligt dat hij bij een eerste bezoek aan een vreemde stad eerst contact op nam met zijn geloofsgenoten. Uit het feit dat Pronk dit ongebruikelijke onderwerp afbeeldde en de naam van de eigenaar uitdrukkelijk ver meldde, kunnen we afleiden dat hij Pauwelsz persoonlijk kende. Gillis werd omstreeks 1680 geboren als zoon van Gillis Paulus de oude en Janneken Obbets. In 1706 werd hij door doop aangenomen als lid van de gemeente en op 30 mei van dat jaar trouwde hij met Maria Kosse ment. die echter al op 11 juni 1710 stierf. Zelf overleed Gillis op 16 juli 17425 - blz. 44-45: 'Willemstad' en 'OoitjesplaatDit zijn twee snelle maar fraaie silhouetschetsjes, die ken nelijk tijdens het voorbijvaren zijn gemaakt. - blz. 46-47: Raadhuis te Middelb:'Een gedetail leerde gewassen tekening van het stadhuis van Middelburg, gezien vanuit het zuidwesten. De omgeving is niet aangegeven. - blz. 48-49: een zeer ruwe en onvoltooide krab bel van een landschap met enkele gebouwen. - blz. 50-51: 'Arnemuiden'Een pentekening van het stadje, gezien vanaf de Arnedijk uit de rich ting Middelburg. Links is duidelijk de Middel burgse Poort aangegeven. Achter de stadsmuur doemen huizen en cle kerk op. Een aardig detail is het aparte schetsje van het beroemde getijde uurwerk, dat rechts boven op het blad is opgeno men. - blz. 54—55: 'Domburg'Dit blad wordt aan Abra ham de Haen toegeschreven. Het is een fijn uit gewerkte pentekening van het stadje, gezien vanaf het duin, een standpunt dat ook door veel andere kunstenaars is ingenomen. Behalve de kerk met toren en de daken van de huizen zien we duidelijk het torentje van het stadhuis en de molen, alsook in de verte de torens van Oostka- pelle en Aagtekerke. Aan de horizon is heel dui delijk het silhouet van Middelburg met Oostkerk, Lange Jan en stadhuis te onderscheiden. Het is een bijzonder aantrekkelijk geheel.

Zeeland | 2000 | | pagina 11