48 DE ZAK VAN ZUID-BEVELAND Wolphaartsdijk van elkaar gescheiden door stroomgeulen, waarvan hier en daar nog restan ten in het landschap zijn te vinden. Woonterpen waren in zekere zin de eerste verdedigingswer ken - veelal voorgangers van de latere kasteel- bergen - aangelegd om aanvallen van de zee te weerstaan. Vóór het ontstaan van de eerste dijken zijn er al nederzettingen aangetoond die zich op het voormalige schoroppervlak bevonden, waar dus geen overstromingen meer plaatsvonden. De kerneilanden werden door ringdijken ingepol derd. Van daaruit werden de stroomgeulen inge polderd en werden opwassen, die boven het wa ter uitkwamen, van dijken voorzien. Door al deze kleine ingrepen is het grillige patroon van de dij ken ontstaan. Zo groeiden de kerneilanden aan elkaar en vormden op den duur een geheel. De len van de toenmalige eilanden Zuid-Beveland en Borsele, waaronder het afzonderlijke eiland Baar land, vormen nu de Zak van Zuid-Beveland. Langzaamaan, maar in de loop van de elfde en twaalfde eeuw in een steeds hoger tempo, ont stonden kleine en grote nederzettingen. De moe derkerk van veel kerken op Walcheren, de Beve- landen en Borsele was de Westmonsterkerk in Middelburg, die in elk geval al in het midden van de elfde eeuw bestond. Waarschijnlijk is kort voor of na 1100 de kerk van Monster, op het ei land Borsele, van deze Westmonsterparochie af gesplitst. Het is aannemelijk gemaakt dat de grote interlokale dijkwerken op Zuid-Beveland die uit eindelijk uitgroeiden tot de sluitende ringbedij- kingen van de eilanden Zuid-Beveland, Borsele- Baarland en Rilland, in de eerste decennia na de stormvloed van 1134 werden begonnen en vroeg in de dertiende eeuw werden voltooid. Dit sluit aardig aan bij wat we weten over de kerkstichtin gen in de Zak in die periode, zowel onder als bo ven het Zwake de vaarroute die toen nog de ei landen Borsele-Baarland en Zuid-Beveland scheidde. Nederzettingen waarvan de vroegste vermelding van vóór 1250 dateert zijn Ellewouts- dijk, Vinninge (onder het Zwake), Nisse, 's Heer Abtskerke, Sinoutskerke en Baarsdorp (boven het Zwake). Nederzettingen waarvan de eerste ver melding van tussen 1250 en 1300 dateert zijn Ou- delande, Baarland, Bakendorp, Coudorpe, Hoe- dekenskerke en Oostende (onder het Zwake). Dit overzicht geeft aan dat ingepolderde opwassen als Ovezande en Heinkenszand jonger zijn. Ze la gen in het Zwake. Veel nederzettingen in een klein gebied vor men een rijk bezit, ok al bracht dat soms finan ciële verplichtingen met zich mee waaraan de ei-

Zeeland | 2000 | | pagina 14