DE ZAK VAN ZUID-BEVELAND 51 Yfb. 3- Vijfzoodijk bij de Ellewoutsdijkse molen. Foto Jaap Wolterbeek 1998. gestrekte akkers kunnen oversteken, zoals kleine zoogdieren, hagedissen, salamanders, kikkers, padden, loopkevers, vlinders en slakken. Op de wat ruigere dijken zijn veel muizen te inden. Die trekken weer roofdieren aan zoals de bunzing, de wezel en de hermelijn, in de struwe len en ruigtes vinden zij voldoende beschutting. Ook roofvogels en uilen jagen er op muizen. Pa- trijs, veldleeuwerik, graspieper en gele kwikstaart vinden in de ruige, kruidenrijke begroeiing vol doende voedsel, beschutting en nestgelegenheid. De doornstruwelen bieden bescherming aan de nesten van onder meer de braamsluiper, de gras mus en de kneu. Het lintvormige netwerk van boomdijken is an groot belang voor vleermuizen. Vleermuizen «enteren zich namelijk door ultrasone geluiden sit te zenden en daarna weer op te vangen. In itgestrekte open landschappen kunnen ze niet >f nauwelijks horen waar ze vliegen. De bomen teven bovendien enige beschutting. Karakteristieke vogels van boomdijken zijn de rote lijster, de grote bonte specht, de groene specht, de wielewaal en boomkruiper. Putters broeden vooral op boomdijken met een onder- roei van struweel. Om verloedering van de dijken te voorkomen zijn veel waardevolle dijken opgekocht door na- tuurbeherende instanties. Ongeveer twintig pro cent van alle dijken is in eigendom van natuurbe heerders. Voor het beheer van de resterende dijken meestal boomdijken met een landschap pelijke waarde - wordt steeds meer een beroep gedaan op boeren, gemeenten, waterschappen en Provincie. Door geregeld maaien en afvoeren van het maaisel trachten de natuurbeheerders de verruiging van hloemdijken tegen te gaan. Poten tieel waardevolle hloemdijken worden zoveel mogelijk onbeplant gelaten en na kap niet, of al leen aan de noordzijde herbeplant (met stru weel). Met boeren kunnen afspraken worden ge maakt over natuurbeheer, bijvoorbeeld voor akkerranden. Een boer kan natuurbeheer rond zijn boerderij uitvoeren op basis van een bedrijfs- natuurplan. Begin 1994 hebben de bij de hloemdijken be trokken partijen het 'convenant hloemdijken Zak van Zuid-Beveland' ondertekend. Zij zijn het er over eens, dat maatregelen ter bescherming van de hloemdijken tegen verzuring en eutrofiëring (overvloedige algengroei) moeten worden getrof fen.

Zeeland | 2000 | | pagina 17