52 d1-: 7.ak van zuid-bevf.land ''it;:#;;?./: Ail 4. Zwarte bessenteelt bij Heinkenszand. Foto Jaap Wolterbeek 1998. Werkwijze WCL' Wcl heeft de Zak op de toeristenkaart gezet. Het gebied trekt steeds meer recreanten. De ge meente zet zich in om dit authentieke stukje Zee land te behouden en waar mogelijk te herstellen. Het landschapsbeleid geeft aan, waar wat moet gebeuren. De uitvoering geschiedt deels met wei geld. Ook karakteristieke gebouwen krijgen een opknapbeurt. De Zak heeft veel geïnvesteerd in voorbeeld- en demonstratiebedrijven, en er zijn goede resultaten bereikt met kleinfruit en streek producten. De Milieucoöperatie, opgericht met als doel neveninkomsten te genereren voor boeren en tuinders, coördineert en begeleidt sinds maart 1997 de landbouwprojecten. Zij draagt er voorts zorg voor dat nieuwe projecten ook zonder sub sidie kunnen blijven bestaan. Voorheen ontbrak samenwerking tussen partijen binnen en buiten het gebied. Om deze tekortkoming te verbeteren zijn er vijf themagroepen in de Zak ontstaan, te weten: plattelandstoerisme, natuur en landschap, landbouw, promotie wcl, cultuur en het autoluw maken van het gebied. Hun taak is visies ontwik kelen, projecten beoordelen en de samenwerking tussen de verschillende organisaties bevorderen, maar ook met de organisaties die nog niet bij het beheer betrokken zijn. De eerste resultaten van deze inspanningen zijn reeds zichtbaar. Projecten kunnen op een aanvraagformulier worden ingediend bij het secretariaat wcl Zak van Zuid-Beveland. Projecten gaan eerst een be oordelingsronde in. Op basis van de beoordeling worden zij al dan niet voorgedragen voor uitvoe ring. De voordracht wordt gedaan door een werkgroep die is samengesteld uit vertegenwoor digers van de Provincie, de gemeente Borsele, de landbouw-, natuur- en recreatieorganisaties en het waterschap. Het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij is hierbij als adviseur be trokken. De projecten worden opgenomen in een jaarprogramma, dat wordt vastgesteld door de wcL-stuurgroep. De stuurgroep legt de projecten ter goedkeuring voor aan het Ministerie. Projecten moeten voldoen aan een aantal voorwaarden: - Het project moet bijdragen aan oplossing van de problemen of knelpunten die in het ge- biedsperspectief zijn gesignaleerd. - Het projectvoorstel moet zijn opgenomen in een jaarprogramma en hieruit, of uit bijbeho rende stukken, moet blijken dat het voorstel voor medefinanciering aan het Ministerie wordt voorgelegd.

Zeeland | 2000 | | pagina 18