de zak van zuid-beveland 53 \fb. 5- De Kamersedijk bij Heinkenszand. Foto Jaap Wolterbeek 1999- De projecten moeten uiterlijk in 2001 worden voltooid. Aan de toekenning van subsidie kan de voor waarde worden verbonden, dat instandhouding en beheer van aangebrachte voorzieningen zijn gewaarborgd nadat de ondersteuning door het rijk wordt beëindigd. Medefinanciering door derden tot honderd pro cent dekking van de kosten is een vereiste. Het Ministerie kan ondersteuning weigeren in dien in achtereenvolgende jaren te eenzijdig aandacht wordt geschonken aan bepaalde functies in het gebied. Resultaten in de afgelopen vijf jaar zijn er belangrijke projec ten uitgevoerd. Zo zijn er wandel- en fietsroutes angelegd, bijvoorbeeld de Boerenlandroute. Het traject van de stoomtrein is aangekleed en er zijn streekeigen producten geproduceerd. Er zijn de- non,stratiebedrijven gesticht om kleinfruit te ver werken en voor de markt geschikt te maken, en 'iet informatiecentrum de Schaapskooi is opge dicht. Bovendien is er veel gedaan aan de promo- de van het gebied in de vorm van folders, boek jes, beursbezoeken, arrangementen, streekeigen producten enzovoorts. Voorts is het landschaps beleidsplan in uitvoering genomen. De Zeeuwse Milieufederatie is in 1997 met het idee gekomen, het gebied autoluw te maken. De Stichting Land schapsbeheer Zeeland kwam met een project dat tot doel heeft de vaak vrij grote streekeigen erven in ere te herstellen. Ook streekeigen boerderijen werden en worden opgeknapt met financiële steun van het wcl. De Milieucoöperatie - een be langrijk samenwerkingsverband tussen onderne mers, overheid en landschapsbeheerders - is op gericht om de economische positie van de land en tuinbouw in het gebied te verbeteren. Bloem- dijkenbeheer, verbetering van de teeltmethoden voor kleinfruit, onderzoek naar een geschikte boomsoort voor windsingels, akkerrandenbeheer en de al eerder genoemde boerenlandroutes zijn voorbeelden van projecten die door de Milieu coöperatie worden gestimuleerd en/of uitge voerd. Tot 2000 zijn er 165 projecten in het kader van het wcl uitgevoerd. De toekomst Het gaat goed met het waardevol cultuurland-

Zeeland | 2000 | | pagina 19