HET ZEEUWSE GEZICHT 57 ibisiiSllmm Atli. 3- Romantische villa publieksprijs pzc. Foto Dirk-Jan Gjeltema. veel rijtjeshuizen, het groen-blauwe karakter van de provincie, karakteristieke panden, de vele dijkwoningen en de eigenheid van de kernen en oude centra van de steden'. Een andere bron noemt, mede namens geën quêteerde Zeeuwen, vooral de grote wateren, de kreken en de dijklandschappen, de uit de Tach tigjarige Oorlog daterende verdedigingslinie in Zeeuws-Vlaanderen en de overgang tussen de Zeeuwse Delta en de Brabantse zandgronden'. Diezelfde bron constateert overigens ook onte vredenheid bij de Zeeuwen over hun landschap. Er is wel veel groen, maar eigenlijk weinig na tuurschoon. Er zijn te weinig bomen en veel van het karakteristieke Zeeuwse landschap is verloren gegaan. En daar hebben ze gelijk in, die Zeeu wen. Vandaar projecten als het Plan Tureluur, dat aan de zuidkust van Schouwen het brakwater moeras terug gaat brengen. Er zijn in Zeeland zelfs 'on-Zeeuwse' land schapstypen; Zeeland is vooral het gebied van de zeeklei, en de dekzanclgebieden in delen van Zeeuwsch-Vlaanderen vallen eigenlijk uit de toon1. Remaking Zeeland Het bestaan van Zeeuwse gezichten betekent niet dat alles bij het oude moet blijven. De mensen veranderen, de economie verandert, de samenle ving verandert, en dus verandert ook de Zeeuwse ruimte. Dat geldt voor gisteren, vandaag en mor gen. Neem bijvoorbeeld Walcheren. Eens de tuin van Zeeland genoemd, vooral wegens het grote aantal buitenplaatsen. Zie ook de bureau-agenda 1999 van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Rond 1750 lagen op Walche ren enkele tientallen grote lusthoven en enkele honderden kleinere. Tezamen besloegen die ruim tweeduizend hectare. Middelburg had toen bur gers die rijk geworden waren door de vaart op de West en de Oost. Daaraan kwam met de Franse tijd een einde. Een periode van verval volgde, waaraan ook de buitenplaatsen niet ont snapten. De ene na de andere werd afgebroken en de meeste parken werden omgezet in land bouwgrond. Toch bleef het begrip tuin van Zee land lang in stand. Tot de inundaties van de Tweede Wereldoorlog, de watersnoodramp en ruilverkavelingen het landschap volledig op zijn

Zeeland | 2000 | | pagina 23