AH). 4. Zeeuws landschap. Foto Provincie Zeeland. het zeeuwse gezicht kop zetten. Nu is Walcheren nog steeds niet on aardig, en in de rijksnota Belvédère (1999) staat het op de kaart als een van de 76 gebieden in Nederland met gecombineerde cultuurhistorische waarden. Het is echter niet meer het platteland dat het beeld domineert, maar het kustgebied en de steden. Tegenwoordig zijn voor het Zeeuwse achterland eerder gebieden als de Zak van Zuid- Bevelancl en de Kop van Schouwen karakteris tiek. Een spectaculair beeld van recente en ko mende veranderingen geeft de Nederlandse ar chitectuurtentoonstelling op de wereldtentoon stelling 2000 in Hannover. Die expositie laat zien dat wij voortdurend onze omgeving aan nieuwe wensen en eisen (willen) aanpassen. Voor Zee land: Middelburg 2030, een containerhaven bij Vlissingen, het Goese Meer (een woonwijk!), de Scheldeboulevards, de omgeving van het stadhuis Terneuzen, vakantiewoningen, de Westerschelcle- tunnel, glastuinbouw in plaats van akkers, het reeds genoemde plan Tureluur, het vertrek van de maatschappij de Schelde uit de binnenstad van Vlissingen, de Euregiotuin in Zeeuws-Vlaan- deren, enzovoort enzovoort, ofte wel: remaking Zeeland. De kunst is om toch een beetje Zeeuws te blijven. Door het nieuwe goed in het be staande in te passen. Je hebt het dan niet over het Zeeuwse gezicht, maar over de kwaliteit van afzonderlijke plaatsen en ruimten, die tezamen het Zeeuwse gezicht bepalen. Met dat Zeeuwse gezicht moet je zorgvuldig omgaan, opdat ook in een verre toekomst nog gezegd kan worden: het Zeeuwse gezicht bestaat, je ziet en voelt het dat je in Zeeland bent. Maar zoiets laat zich niet in een paar zinnen samenvatten. Het is net zoiets als het Zeeuwse licht. Ook dat bestaat, en als het niet bestaat, dan bestaat het toch. Vinden velen. De Stichting Het Zeeuwse Gezicht Nederland telt ongeveer dertig architectuurcentra, die vooral in de wat grotere steden zijn te vinden en daar de publieke discussie over de vormge ving van de omgeving gaande houden. De Stichting Het Zeeuwse Gezicht (hzg) is in zoverre uniek, dat dit architectuurcentrum zich richt op een gehele provincie Zeeland. Dat is effi ciënt, want een Zeeuwse gemeente alleen kan een architectuurcentrum van enige allure, dat een begroting heeft van ten minste honderdduizend gulden, niet bekostigen. Bovendien draagt deze positie bij aan de onafhankelijkheid van de stich ting. De omgeving, de openbare ruimte en alles wat daarin zichtbaar is, is van ons allemaal. Daarom is het een algemeen belang om kritisch te volgen wat daar gebeurt. De hzg onderneemt onder meer de volgende activiteiten: het toekennen van de Zeeuwse Architectuurprijs, het uitschrijven van ontwerpwedstrijden, het meedoen aan de jaar lijkse Dag voor de Architectuur, het organiseren van debatavonden en het uitvoeren van een edu catief project. De Zeeuwse Architectuurprijs wordt om de

Zeeland | 2000 | | pagina 24