GENOOTSCHAPSVERZAMELINGEN SIET OPEN Jelly van Dijk-de Jong 63 Dankzij een schenking van drs. C.J.F. Klaassen te Rotterdam is het Genootschap begin 1999 in het bezit gekomen van een tiental waardevolle zelandica-geschriften, gevat onder de noemer pamfletten. Eén ge schrift dateert uit de zestiende eeuw, de overige dateren uit de zeventiende eeuw. Deze schenking vormt een goede aanleiding om, overeenkomstig het streven van het Genootschap om de leden meer informatie te verstrekken over verzamelingen, iets naders over deze geschriften te vertellen. Pamfletten' Of de tien geschriften alle pamflet mogen worden genoemd, hangt af van de vraag wat we onder een pamflet verstaan. In Van Dale vinden we als eerste verklaring: 'gedrukt geschrift van geringe omvang over een actueel onderwerp'. In deze zin kunnen we de geschriften uit de schenking alle pamfletten noemen: het aantal pagina's varieert van zeven tot 32, het formaat is ca. 20 bij 16 cen timeter en de inhoud handelt over een actueel onderwerp. Als tweede verklaring geeft Van Dale: geschrift dat zich op felle toon tegen iets of iemand richt', met als synoniemen: libel, schot schrift en smaadschrift. Daar de schenking twee missiven, een ordonnantie, een ode, een extract uit de notulen van een vergadering en een cor respondentie die later in gedrukte vorm is ver spreid, bevat, kunnen we slechts vier a vijf van de tien geschriften als pamfletten in de zin van smaad- of schotschriften opvatten. In zijn essay Verzamelaar en Pamfletten' typeert dr. H. van der Hoeven op zijn beurt een pamflet als 'een ge legenheidsgeschrift, reactie in druk of in hand schrift op het gebeuren van alledag'. Naar zijn mening doen uiterlijke criteria er niet toe; het we- enlijke van zo'n geschrift is, dat het tot een be paald genre literatuur behoort, waarbij de inhoud het belangrijkste criterium oplevert. Een categorie geschriften die vaak in één adem wordt genoemd met pamfletten is die van de or- lonnantiën en plakkaten. Dit heeft, zo menen wij, wél te maken met uiterlijke criteria: het zijn ■eschriften van geringe omvang met een actuali- eit als onderwerp. Het zijn echter geen reacties op het gebeuren van alledag, maar verordenin- ;en, uitgaande van het bevoegd gezag. Iets kon ioor de overheid 'bij plakkaat' worden bevolen of verboden. In deze geschriften werden ook de ancties vermeld die verbonden waren aan een wertreding. Ordonnantiën en plakkaten zijn /oorzien van de naam van degene die ze heeft -ïitgevaardigcl, terwijl pamfletten in de zin van maad- of schotschriften anoniem werden ver spreid. Aan de naam van de uitgever is vaak te zien of we met een officieel schrijven dan wel met een smaadschrift te doen hebben. Het is enigszins problematisch de tien geschrif ten uit de schenking onder te brengen in een van de bovenstaande categorieën. Om toch een over zichtelijke lijn in het geheel te brengen zullen we een indeling maken in 'officiële' en 'anonieme' geschriften. De officiële geschriften 1. Het qua inhoud oudste geschrift uit de schen king dateert uit 1583 en is getiteld Ordonnantie van Syne Princelijcke Excellentie op 't stuck van de Policies Binnen Zeelandt. Het is een ordon nantie waarin Willem van Oranje de Zeeuwen op strenge toon op hun plichten wijst en zware sancties zet op overtredingen van het verordon neerde. Dit exemplaar is een herdruk door Date- nus uit de periode 1680-1720. 2. Een in 1661 in druk verschenen corresponden tie tussen de Staten van Zeeland en Mary Stuart, getiteld Klaegh-brief van de provintie Zeelandt aen de Princes Royael hooghl: gedachtenis, on trent 't verkiesen van de Heeren tot d'educatie van den Prins haren Soon, en andersints, ende Hare Hoogheyts antwoorde voor haer doodt daer op ghevolght. Het antwoord van Mary Stuart is in het Frans geschreven. 3. Het Extract uyt de Notulen vande Ed. Mog: Heeren Staten van Zeelandt, Genomen op den tweeden February 1674. Waer mede het Stadthou- der, Capiteyn encle Admiraelschap Generael, en Erf-Edele over de Provincie van Zeelandt, en de Lande van Voorne en den Briele, Gedefereert wert aenden Heere Prince van Orange, Ende Sijne Hoogheyts wettige Mannelijcke Descendenten, uyt wettigen Huwelijck teprocreeren. 4. De Missive van Sijn Hoogheyt, Den Heere Prince van Oraigne, Geschreven aen de Heeren Staten van Zeelant, Rescriberende op haer Ed, Mog. Missive van den 16 der voorleden Maendt

Zeeland | 2000 | | pagina 29